Stephan J Kramer Foto: Wikipedia

Saksamaa Tüüringi liidumaa konservatiivide sõnul peab liidumaa põhiseaduse kaitse ameti sotsiaaldemokraadist juht Stephan Kramer tagasi astuma, kuna kasutab julgeolekuasutust relvana partei Alternatiiv Saksamaa Jaoks (AfD) vastu. 

Saksamaa uudistekanal Apollo News avaldas 9. detsembril paljastuse, millest selgub, et Kramer kasutab Tüüringi liidumaa põhiseaduse kaitse ametit (Amt für Verfassungsschutz Thüringen; AfV) Alternatiiv Saksamaa Jaoks (AfD) parteisse kuuluvate poliitiliste konkurentide vastu kurjasti ära. Julgeolekuasutuse juht eirab vaenutegevuse juures nii seaduseid kui tõiku, vahendab European Conservative.

Samuti tuleb välja, et Kramer on ise "tõsine julgeolekuoht", kuna on vähemalt ühte ameti töötajat ähvardanud poliitilise vägivallaga.

Kramer on kuulunud varem "konservatiivsesse" Kristlike Demokraatide Liitu (CDU), "liberaalsesse" Vabadesse Demokraatidesse (FDP) ja täna on sotsiaaldemokraat. Ta on muuhulgas tuntust kogunud AfD liikmete nimetamisega "pruunideks jätisteks", mis peaks viitama Saksamaa natsionaalsotsialistlikule pärandile. Samuti ei tee ta saladust, et tema eesmärgiks on saavutada AfD keelustamine

AfD võitis septembris toimunud Tüüringi kohalikud valimised, pälvides kolmandiku valijate toetuse. Saksamaal tervikuna on AfD CDU järel populaarsuselt teine partei.  

Krameri juhitud Tüüringi AfV oli esimene Saksamaa julgeolekuasutus, mis nimetas AfD "paremäärmusluses kahtlustatavaks" ühenduseks ja selle järel "tõendatult paremäärmuslasteks". Teised liidumaad on järginud tema eeskuju ja tänaseks on isegi riiklik põhiseaduse kaitse amet (BfV) esitanud AfD-le "kahtlustuse äärmusluses". Viimane tähendab, et julgeolekuametid võivad sisuliselt kõikmõeldavate vahenditega AfD poliitikute järele nuhkida.

Nimetatud kahtlustused on ettekäändeks, miks AfD konkurendid soovivad üha suureneva toetajaskonnaga parteid ära keelata.

Krameril, kelle sobivus AfV juhiks on küsitav, kuna tal puudub juristi haridus, on AfD nii poliitilise kui muu tagakiusamise ja laimamise juures keskne roll. AfD määratlemise juures "paremäärmuslastena" pole ta väidetavalt pidanud nõu selle valdkonna asjatundjatega ja eirab aruannet, mis seab küsimuse alla partei nimetamise "võimalikult paremäärmuslikuks" asemel "tõendatult paremäärmuslikuks" organisatsiooniks. Üks osutatud aruande autor väidab, et Kramer ähvardas teda kehalise vägivallaga.

2019. aastal alustati tema vastu ametkondlik juurdlus, kuna teda kahtlustati ameti sisevastuolusid paljastava tundliku teabe ajakirjanikele edastamises. Tüüringi siseministeeriumi ülevaade nimetas Kramerit võimalikuks "tõsiseks julgeolekuohuks", kes on pannud toime "raske kriminaalkuriteo".

Kramer on siiski jäänud oma kohale, kuna teda kaitsevad Tüüringi endine peaminister, vasakäärmuslikku Linkesse kuuluv, Bodo Ramelow ja endine sotsiaaldemokraadist siseminister Georg Maier. Alates 12. detsembrist on Tüüringi peaminister CDU poliitik Mario Voigt.

"Põhiseaduse kaitsmise amet peaks tegema oma tööd vastavalt õigusriigi põhimõtetele," leiab õigusekspert  Volker Boehme-Neßler, kuid samas paistab, et kui asi puudutab AfD-d, siis pole seda vaja teha. Mis on irooniline, kuna ühispartei osaparteid süüdistavad AfD-d soovis kukutada Saksamaa demokraatlik riigikord.

Tüüringi FDP juht Thomas Kemmerich leiab, et peale Apollo paljastust tuleks Krameri tegevust uurida ja uurimise ajaks ta töölt eemaldada. Liidumaa CDU rahvaesindaja Martin Henkel leiab, et kui süüdistused Krameri vastu vastavad tõele, siis ta ei sobi AfV juhiks.

Tüüringi valitsusliidu moodustavad CDU, Sotsiaaldemokraadid ja vasakäärmuslaste Sara Wagenknechti Liit (BSW) ning hetkel pole teada, kas ja mida need kavatsevad ette võtta. 

Ilmavõrgu otsing näitab, et paljudes ingliskeelses korporatistlikus meedias ilmunud lugudest, mis käsitlevad AfD "äärmuslust", kasutatakse allikana Krameri arvamusi.

Toimetas Karol Kallas