Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi ja tema koalitsiooni toetus on langenud oma detsembris alanud ametiaja madalamaile tasemele. Scholzi koalitsiooni tööga on rahulolematud umbes kaks kolmandikku sakslastest.
Umbes kaks kolmandikku sakslastest on rahuolematud kantsler Olaf Scholzi ja tema lõhestunud koalitsiooniga, mis on sattunud ühest kriisist teise pärast detsembris ametisse astumist, vahendab Deutche Welle.
Ajalehe Bild am Sonntag poolt tellitud ning küsitlusfirma INSA poolt läbi viidud küsitluse kohaselt suhtub 62% sakslastest Scholzi mittesoosivalt. See on oluline toetuse langus võrreldes märtsiga, kus sama näitaja oli veel 39%. Ainult 25% sakslastest usub, et Scholz, kes oli Angeli Merkeli eelmise valitsuse asekantsler, teeb oma tööd hästi. Märtsis oli sellel arvamusel veel 46% sakslastest.
Kui rahvas saaks kantslerit otsevalimiste teel valida, siis tuleks Scholz hetkel kolmandale kohale. 25% küsitletutest valiksid kantsleriks hoopis praeguse majandusministri Robert Habecki (rohelised), 19% hääletaks CDU juhi Friedrich Merzi poolt ja kõigest 18% valiksid kantsleriks Scholzi.
Alates ametisse astumisest on Scholz pidanud maadlema sõjaga Ukrainas, energiakriisiga, tõusva inflatsiooniga ning halvava suvise põuaga. Kõik need tegurid suruvad Euroopa suurimat majandust majanduslanguse servale. Kriitikute sõnul ei ole Scholz näidanud üles piisavalt juhiomadusi.
Lisaks kantslerile on ebapopulaarne ka koalitsioon
Hinnang koalitsioonile, mis koosneb Scholzi sotsiaaldemokraatidest (SPD), ettevõtjasõbralikest vabadest demokraatidest (FDP) ja rohelistest, oli sama halb. Küsitluse kohaselt hindas 65% sakslastest valitsuse tööd negatiivselt, võrreldes 43 protsendiga märtsis. Ainult 27% vastanutest olid valitsuse tööga rahul, märtsis oli vastav näitaja aga 44%.
Küsitluses küsiti üldist hinnangut koalitsiooni tööle, mitte konkreetsete teemade hindamist ning vastajatel ei olnud võimalik ka oma toetust või selle puudumist põhjendada.
Samal ajal aga kasvab hetkel opositsioonis olevate konservatiivsete erakondade toetus. Pühapäeval avaldatud reitingutes saavutasid sõsarerakonnad Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) 28% suuruse toetuse. Sellega on konservatiividel seitsme protsendipunktiline edumaa roheliste ees, kelle toetus on hetkel 21%. SPD toetus püsis muutumatuna 19% juures, samas kui FDP kaotas toetust ühe punkti võrra ning langes nüüd 8% peale.
Toimetas Martin Vaher