ÜRO julgeolekunõukogu tühjad toolid 2016. aasta 18. juulil. Ühte neist tahab Saksamaa permanentselt Euroopa Liidu valdusse. Foto: Thomas Park/ Wikimedia Commons

Saksa asekantsler Olaf Scholzi sõnutsi tuleks Prantsusmaa koht ÜRO julgeolekunõukogus anda Euroopa Liidule.

Ta toonitab, et niiviisi saaks Euroopa Liit "rääkida ühel häälel," vahendab The Brussels Times.

"Kui me tahame võta Euroopa Liitu tõsiselt, siis peab Euroopa Liit rääkima ÜRO julgeolekunõukogus ühel häälel," selgitab Scholz.

"Keskmises perspektiivis tuleks Prantsusmaa koht muuta Euroopa Liidu kohaks."

Vastukaubana pakub Scholz Prantsusmaale Euroopa Liidu delegatsiooni juhi kohta, mis kuuluks permanentselt prantslasele või prantslannale.

Kommenteerides Saksa asekantsleri sõnu tuletab Breitbart lugejaile meelde, et pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust 2019. aasta märtsis jääb ainsa Euroopa Liidu liikmena ÜRO julgeolekunõukogusse selle alalise liikmena Prantsusmaa.

Lisaks Suurbritanniale ja Prantsusmaale on permanentne liikmestaatus julgeolekunõukogus Ameerika Ühendriikidel, Venemaal ja Hiinal.

Kui Euroopa Liit Prantsusmaa asemel ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks saaks, omandaks ta õiguse vetostada nõukogu otsuseid.

Samal ajal on nii Prantsusmaa kui Saksamaa vastavalt president Emmanuel Macroni ja kantsler Angela Merkeli suu läbi nõudnud "tõelist Euroopa armeed" kaitseks nii Venemaa, Hiina kui USA eest, meenutab Daily Express.

Seejärel meenutas Euroopa Komisjon maailmale, et esimesena rääkis Euroopa Liidu armeest "keegi" Jean-Claude Juncker.

Toimetas Urho Meister

Merkel: ÜRO tuleb "europaniseerida"