Saksamaal käesoleva kuu alguses avaldatud teadusuuringu autorid väidavad, et ühiskonna sulgemisest polnud koroonaviiruse pandeemia kontrolli alla saamiseks mitte mingisugust tolku, vahendab The Telegraph.
Müncheni ülikooli statistikud ei leidnud "mitte ühtegi otsest seost" Saksamaa sulgemise ja nakatumiste määra languse vahel, vahendab The Telegraph.
Küll aga leiti uuringus, et nakatumiste määr oli juba selgelt languses enne möödunud aasta novembris alanud riigi sulgemist.
Samuti leiti selge tõestus, et nakatumiste määr oli languses ka enne sulgemiste karmistamist detsembris ja aprillis.
Uuring keskendus R numbrile, mis näitab kui paljudele inimestele üks nakatunu viirust edasi kannab. Teadlaste sõnul pole seda numbrit kõikuvate testitulemustega nii kerge moonutada kui näiteks seda on Saksamaa valitsuse poolt piirangute meetmete kehtestamiseks kasutatav nädalane nakatumiste määr.
Uuringus leiti, et mõlemal korral, enne uute piirangute kehtestamist, oli R number juba alla ühe, mis näitas, et nakatumiste arv on langemas.
Tänaseks on suurem osa Saksamaast taas avatud.
"Võib-olla oli piirangutel nakatumiste hulgale mingisugune positiivne mõju, kuid need ei ole ainus nakatumiste arvu languse põhjus," kirjutasid uuringu autorid.
Uuringu võtsid kiiresti oma arsenali sulgemiste vastased, kuid autorid rõhutasid korduvalt, et nende eesmärgiks ei olnud poliitilise seisukoha võtmine.
"[Meie kasutatud] andmete pealt ei saa järeldada, et sulgemised olid tarbetud," rääkis professor Ralf Brinks, kes on üks uuringu autoritest, Saksamaa televisioonile.
"[Andmed] ainult näitavad, et sulgemiste algus ja nakatumiste määra langus ei kattu." Saksamaal algas "kerge sulgemine", kus baarid ja restoranid suleti, kuid kõik poed jäeti lahti, 2. novembril.
Riik suleti täielikult 16. detsembril ja piiranguid karmistati kantsler Angela Merkeli "hädapiduriga" 23. aprillil.
Kui keegi ei vaidle uuringu andmetega, siis mõned teadlased väidavad näiteks, et puhtalt sulgemistest rääkimine võis aidata kaasa nakkuste vähenemisele.
Saarlandi Ülikooli kliinilise farmakoloogia professor Thorsten Lehri sõnul võis avalik arutelu ees ootavate sulgemismeetmete teemal mõjutada inimesi oma käitumist muutma ja teiste inimestega vähem läbi käima.
Ameerika Ühendriikide statistika näitab, et sealsed sulgemised pigem hävitasid, kui päästsid elusid.
Ühes Kanada teadusuuringus leiti, et Covid-19 sulgemiste kahju on kasust 282 korda suurem.
Toimetas Karol Kallas