Volodõmõr Zelenskõi haavatud sõduriga Kiievi haiglas, 6.12.2023 Foto: Scanpix

Saksamaa keskvalitsus toob Ukrainast Saksamaale ravile suurel hulgal haavatud Ukraina sõdureid, kuid ülekoormatud haiglatele nende kalli ravi eest lisaraha ei eralda.

Saksamaa haiglates viibib vähemalt tuhatkond raskelt haavata saanud Ukraina sõdurit, kellest paljud vajavad pikaajalist ravi ja rehabilitatsiooni. Riigi haiglad "hüüavad appi", sest Ukraina sõdurite ravi koormab ülemäära nii nende personali kui eelarveid. Föderaalvalitsus samas leiab, et ei pea sellise ravi eest maksma ja isegi ei tunnista probleemi, vahendab ReMix.

Saksamaa Ortopeedide ja Traumakirurgia Liidu (DGOU) asepresident, Giesseni Ülikooli Haigla ortopeedia ja traumakirurgia osakonna juhi dr Steffen Ruchholtzi sõnul on reaalne oht, et lähitulevikus pole kõiki Ukrainast saabuvaid patsiente enam võimalik ravida. 

Dr Ruchholtz koostas valitsusele ühispöördumise, millele kirjutas alla mitu haiglat ja rehabilitatsioonikeskust ning milles kutsutakse föderaalvalitsust üles osalema Ukraina sõjas haavata saanud inimeste ravikulude katmisel. Ravitavate seas on ka tsiviliste, kuid suuremas osas on tegemist idarindel haavata saanud sõduritega. 

Keskvalitsus, mis toob lennukitega Ukrainast suurel hulgal ravi vajavaid sõdureid, pole kulude katmisest huvitatud. Kui Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) Bundestagis sel teemal aru päris, vastas valitsuse esindaja: "Kuna on teada, et probleeme on ainult mõne üksiku patsiendi ravi eest tasumisega, siis võib eeldada, et rohkem kui 900 patsiendi vastuvõtmine, ravi ja nende eest hoolitsemine on tagatud rahuldaval määral." 

Haavatud ukrainlaste ravi on kallis. Peale kirurgia vajavad haavatud veel pikka aega kestvat rehabilitatsiooni ja hoolekannet.

"Lisaks pikka aega kestvale ravile kujutavad endast väga suurt probleemi samuti multiresistentsete pisikute nakkused ja ühe sõduri mitmed operatsioonid, mis teevad teraapia väga hinnaintensiivseks," selgitas olukorda Maini äärse Frankfurti BG Unfallkliniku meditsiinijuht ja õppejõud dr Matthias Münzberg

DGOU uuring osutab, et 74 protsendil ukrainlasi ravival raviasutusel on probleeme rahaliste vahenditega. Valitsus arvab, et kulud peavad katma sotsiaalkindlustussüsteemid ja kindlustusettevõtted. 2023. aastal on Saksamaa valitsus kulutanud Ukraina haavatute Saksamaale toomisele 800 000 eurot, mis on ainus kulu, mida riik on siiani kandnud.

Haavatute ravi nõuab muuhulgas nädalate ja tihti kuude pikkust rehabilitatsiooni, kuid arstid osutavad, et Saksamaa tänane haiglasüsteem ei ole sõjas haavata saanud inimeste raviks ette valmistatud.

DGOU üllitas avalduse, et kui valitsus kiiresti kulusid katma ei asu, siis lähitulevikus pole haiglatel enam võimalik Ukrainast saabuvaid patsiente ravida.

Ukraina poolel võib olla hukkunud Venemaa sissetungi tõrjumisel kuni 200 000 sõdurit. Ametlikumad numbrid väidavad, et Ukraina poolel on saanud surma 70 000 ja haavata 120 000 kuni 180 000 sõdurit. Sõjapidamise "praktika" osutab, et ühe langenu kohta on ligikaudu 3 kuni 10 haavatut.

Toimetas Karol Kallas