Saksamaa föderaalvalitsus otsustas kolmapäeval, et võitlusesse parempoolsete poliitiliste jõududega panustatakse miljard eurot.
Miljard eurot jagatakse järgmise nelja aasta jooksul ära sisserändajate abiorganisatsioonide, kodanikuühiskonna vabaühenduste, vasakpoolsete aktivistide, ülikoolide ja liidumaade vahel, vahendab ReMix.
Massiivse rahastamisega soovitakse "paremini mõista parempoolse ekstermismi ja rassismi põhjuseid, seista tugeva riigina vastu paremäärmuslastele ja toetada jõulisemalt demokraatlikku kodanikuühiskonda," seisab valitsuse teadaandes.
"Meetmete kataloogis arvestatakse kodanikuühiskonna, eriti sisserändajate organisatsioonide, ülikoolide ja liidumaade esindajate arvamusega," seisab seaduseprojektis.
Paremäärmuslusega võitlemiseks moodustatud valitsuskomiteele esitleti parempoolsete põrmustamise seaduse kava kolmapäeval.
Sotsiaaldemokraatide (SPD) sõnul otsustas komitee lisaks luua föderaalne rassismivastase võitluse komissari amet, kirjutada Saksamaa põhiseadusesse taas sõna "rassism" ja kriminaliseerida antisemiitlikud ning rassistlikud solvangud.
Saksamaa sotsiaaldemokraadist rahvastikuminister Franziska Giffey teatas samuti, et algust on tehtud "turvatud demokraatia edendamise seaduse" vastuvõtmisega. ("Turvatud demokraatia" (defensive democracy) on õigusfilosoofiline nägemus, et demokraatlike institutsioonide kaitsmiseks tuleb piirata kodanike õiguseid ja vabadusi.)
Valitsus põhjendab uut seadusandlust vajadusega "teadvustada rassismi kui sotsiaalset fenomeni". Saksamaa kantsler Angela Merkel on ettepanekute poolt ja leiab, et "võitlust parempoolse ekstremismi ja rassismiga peab hoogustama".
Saksamaa sotsiaaldemokraadist välisministri Heiko Maasi sõnul "pole Saksamaal kohta paremäärmuslikule ekstremismile, antisemitismile, moslemite ja teiste ühiskonnagruppide vastu suunatud vaenulikusele".
"Selle seadusega toetame me kõiki, kes näevad väsimatult vaeva selle nimel, et meie demokraatias ei oleks kohta parempoolsel ekstremismil," kirjutas Maas Twitteris.
Saksamaa valitsus on seni erinevaid õiguslasi toetanud Föderaalse Perekonnaasjade Ministeeriumi "Elava demokraatia" programmi raames aastas 115 miljoni euroga, mida toetuste saajate sõnul on liiga vähe.
Saksamaal peetakse paremäärmuslasteks näiteks demokraatlikult Bundestagi valitud kesktee-konservatiivide parteid Alternatiiv Saksamaale (AfD). Euroopa Liidu progressiusulised peavooluparteid on otsustanud kehtestada konservatiivide suhtes "sanitaarkordoni" ja hoida nad iga hinnaga võimust ning tähtsamatest ametipositsioonidest eemal.
Ameerika Ühendriikide mustanahaline filosoof Thomas Sowell on kirjutanud lääneriikide peavoolupoliitikas valitseva vasakaktivsimi kohta: "Tuleviku ajaloolaste jaoks on väga raske mõista, kuidas oli võimalik, et nii suur hulk kohutavate puupeade jõuke suutis sundida meid alluma oma tahtele ja panna suurema osa inimestest, neid moraalselt alandades, vaikima."
Toimetas Karol Kallas