Saksa parlamendisaadik Markus Ganserer, kes peab end naisterahvaks ja kelle ametlik nimi on Tessa Ganserer Foto: Scanpix

Tulevikus piisab enesemääratluse seaduse eelnõu kohaselt Saksamaal üksnes isiku tahtest, et vahetada perekonnaseisuametis rahvastikuregistri kandes eesnimi ja sugu.

Praegu tuleb soomuutjal saada eelnevalt kahe psühholoogi arvamus ja soomuutmise protsess käib kohtu kaudu, mis võtab palju aega, on kallis ja mida ka soomuutjate poolt teravalt kritiseeritakse. „Inimväärne, ühe lihtsa, soo kohta käiva sissekande muutmine peab muutuma minevikuks ja varsti ta seda ongi," sõnas Saksa sotsialistide parlamendifraktsiooni kõneisik Jan Plobner meediaportaali Die Welt vahendusel.

Ühtlasi on kavas sätestada, et alla 14-aastase lapse puhul saab perekonnaseisuametisse sellekohase avalduse teha hooldusõigust omav isik.

Samuti nähakse seaduseelnõus ette, et mehed, kes peavad ennast naisteks ja kelle kohta on sissekanne tehtud ka rahvastikuregistrisse, saavad kasutada naiste varjupaikasid. 

Uus enesemääratluse seadus asendab seni ligi 40 aastat vana transseksuaalsuse seaduse. Saksa perekonnaminister, roheliste erakonda esindav Lisa Paus selgitas, et uus seadus tahetakse võtta vastu enne seda, kui parlament läheb suvepuhkusele. 

Toimetas René Allik