Saudi Araabia kroonprints Mohamed bin Salman kohtub USA riigisekretäri Antony Blinkeniga. Foto: Scanpix

USA mõttekoja TWI poolt läbi viidud küsitlus näitab, et suur enamus Saudi Araabia elanikest on seisukohal, et araabia riigid peaksid kiiresti katkestama kõik diplomaatilised suhted Iisraeliga. 

Washingtoni Lähis-Ida poliitika instituudi poolt 14. novembrist kuni 6. detsembrini läbi viidud küsitluses usutleti 1000 Saudi Araabia kodanikku. 

Küsitlus näitas, et 96 protsenti vastajatest olid seisukohal, et "Araabia riigid peaksid viivitamatult katkestama kõik diplomaatilised, poliitilised, majanduslikud ja muud kontaktid Iisraeliga, protestiks selle sõjalise tegevuse vastu Gazas". 

Uuringust selgus muuhulgas ka see, et 91 protsenti saudidest on nõus järgneva väitega: "Vaatamata hävitustööle ja inimohvritele on sõda Gazas võit nii palestiinlaste, araablaste kui ka moslemite jaoks". 

Vaid 16 protsenti saudidest usub, et "Hamas peaks lõpetama üleskutsed Iisraeli riigi lammutamiseks ja nõustuma konflikti lõpetamisega läbi "kahe riigi lahenduse", mis põhineb 1967. aasta piiridel".   

Lisaks usub 95 protsenti saudidest, et 7. oktoobril toimunud operatsioon "Al-Aqsa tulv" ei olnud suunatud Iisraeli tsiviilelanike vastu. 

"See seisukoht on laialt levinud kõigis TWI poolt küsitletud kaheksas riigis," kirjutab mõttekoda. Tõenäoliselt on selline sentiment tingitud infost, mis on heitnud valgust Iisraeli armee rolli kohta 7. oktoobril Gaza ümbruse asundustes ja kibbutsites toimunud hävitustöös. 

"Kuigi enamik saude on Hamasi suhtes jätkuvalt negatiivselt meelestatud, on Iisraeli ja Hamasi sõda andnud Hamasi populaarsusele märkimisväärse tõuke," lisatakse raportis.

Samamoodi väljendasid paljud saudid ka 2006. aasta Liibanoni sõja ajal toetust Hezbollahile, tehes seda hoolimata üldisest suhtumisest ja asjaolust, et Saudi kuningriik toetas toona valitsuse tasandil Iisraeli rünnakut Liibanonile nii diplomaatiliselt kui poliitiliselt.

Küsitlusest selgus veel, et 87 protsenti saudidest on nõus väitega, mille kohaselt "hiljutised sündmused näitavad, et Iisraeli riik on sedavõrd nõrk ja sisemiselt lõhestatud, et seda võib ühel päeval võita". Seitsekümmend protsenti küsitluses osalenud saudidest usub, et 2023. aasta alguses toimunud kohtureformi vastased protestid peegeldavad "nõrka ja lõhestatud" Iisraeli. 

Küsitluses ilmsiks tulnud sentimendist hoolimata selgub siiski, kuidas enamik saudidest usub, et Iisraeli-Palestiina kokkulepe on ainus realistlik võimalus konflikti lahendamiseks. Enne sõja puhkemist olid Iisrael ja Saudi-Araabia teel USA poolt toetatud normaliseerimislepingu allkirjastamise suunas. 

"Iga päevaga jõuame kokkuleppele sammukese võrra lähemale," väitis Saudi-Araabia riigijuht Mohamed bin Salman septembris. Saudi kuningriik nõudis oma positsioonis avalikult palestiinlastele uusi järeleandmisi ja Palestiina riigi rajamist 1967. aasta piiridel. 

Saudide postisoon on reaalpoliitiliselt kalkuleeriv ning selle vastutulek USA diplomaatilistele programmidele on seatud tinglikuks kuningriigi ligipääsuga moodsamale relvastusele ning tsiviilotstarbelisele tuumaprogrammile.

Oktoobris andis Saudi-Araabia teada, et külmutab oma positsiooni Washingtoni poolt kureeritud Iisraeli-Saudi lepitusprotsessis seoses Iisraeli poolt käivitatud etnilise puhastuse kampaaniaga Gazas. 

USA uudisteagentuur The Messenger nimetas TWI instituudi küsitluse tulemusi "löögiks Bideni administratsioonile". 

Toimetas Adrian Bachmann