Ameerika Ühendriikides hetkel võimul olev valitsus põhjustas Poola hävituslennukite lubamisega Ukrainale arusaamatu ja NATO partnerite jaoks hoiatava segaduse.
NATO idapoolsete riikide Venemaa päritolu hävitajate Ukrainale lubamise ümber puhkenud segadus on antud allpool edasi lühidalt ja üldisemates joontes.
Ameerika Ühendriikide riigisekretär Anthony Blinken käis kuni möödunud pühapäevani (6.03.2022) mööda maailma ja meediat ringi ning seletas, kuidas Ukraina saab omale peatselt Poola ning teiste NATO idapoolsete riikide hävitajad.
Blinken rääkis pühapäeval uudistekanal CNNile antud intervjuus:
Samal ajal kui meie siin räägime, tegutseme me koos Poolaga, et teha selgeks, millega nad [Poola] saavad Ukrainlasi abistada. Me toetame igati seda, kui nad annavad Ukrainale oma MiGid, SUd, lennukid, millega ukrainlased oskavad lennata. Samal ajal me tahame tagada, et kui nemad varustavad ukrainlasi, saaksid nad ka ise midagi, et nende kaitsevõimesse ei jääks auku. Me peame sellel teemal hetkel aktiivseid läbirääkimisi.
Väidetavalt oli kavas anda Poolale Venemaa päritolu lennukite asemele USA F-16d.
Venemaa teatas Ukraina sõja alguspäevil, et kui mõni hävituslennuk peaks kuskilt välismaa lennuväljalt Ukrainasse lendama, nähakse seda sõja kuulutamisena.
Mis võib olla omakorda põhjuseks, miks hävituslennukite andmisest Ukrainale sai selline "tuline kartul".
Poola ajas esmalt Blinkeni väited tagasi, kuid siis teatas riigi välisministeerium teisipäeval 8. märtsil, et riik on valmis kohe kõik oma sotsialismiajast jäänud Venemaa/Nõukogude päritolu hävitajad saatma Ameerika Ühendriikide valduses olevasse Saksamaa Ramsteini õhuväebaasi, kus Ameerika Ühendriigid saavad need Ukrainale ise üle anda ja kutsus sedasi tegema ka teise riike.
Ühendriike tabas, vaatamata Poola kinnitusele, et kõik on Ameerika Ühendriikide poolega läbi räägitud, selline avaldus "täieliku üllatusena".
Mille peale teatas Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium, et Bideni administratsioon ei toeta hetkel Poola hävituslennukite Ukrainasse saatmist ja näeb sellist käiku "suure riskina", mis "suure tõenäosusega ei aita Ukraina õhuväe tõhususe tõstmisele" võrreldes Venemaa võimekusega kaasa.
Pentagoni pressiesindaja John Kirby üllitas 8. märtsi õhtul avalduse, milles kirjutatakse:
Väljavaade, et Ameerika Ühendriikide valitsuse käsutuses on hävituslennukid, mis stardivad Saksamaa USA/NATO sõjaväebaasist ja lendavad õhuruumi, mille on Ukraina kohal vaidlustanud (contested) Venemaa, tõstatab terve NATO liidu jaoks tõsiseid mureküsimusi
Meie jaoks pole selge, kas selle [lennukite üleandmise] taga on olulisi põhjendusi. Selline ettepanek toob välja asjaolude keerukuse, mis kogu teemat ümbritsevad.
Me jätkame sellel teemal ja milliseid keerulisi logistilisi probleeme see endast kujutab konsultatsioone Poola ja teiste NATO liitlastega, kuid me ei usu, et Poola ettepanek [anda lennukid Ukrainale üle Ramsteinis] oleks paikapidav.
Kirby jätkas samal teemal kolmapäeval 9. märtsil toimunud pressikonverentsil:
Me leiame, et Ukraina varustusse lennukite lisamine ei muuda märkimisväärselt Ukraina lennuväe võimekust suhtes Venemaa õhujõududega. Sellepärast me usume, et MiG-29te üleandmise kasu oleks madal.
Teabeteenistused hindavad, et MiG-29te Ukrainale üle andmist võidakse ekslikult võtta konflikti laiendamisena ja sellele võib järgneda märkimisväärne Venemaa reaktsioon, mis omakorda võib laiendada NATOga eskaleerumise väljavaateid. Selle tõttu me leiame, et MiG-29te ukrainale üle andmisega kaasnevad suured riskid.
Poola lahkus on näha kogu maailmale, kuid käesoleval hetkel me leiame, et hävituslennukite lisamisest oleks võimekuste suurendamiseks vähe kasu ja sellega kaasneksid suured riskid.
Poola juurtega USA telekanali OANN ajakirjanik Jack Posobiec kirjutas sotsiaalmeedias:
Korrates ilmselgeid asju, siis kogu MiG-29te siia-sinna põrgatamise taga olev sõnum näitab, et Poola valitsus on mures, et Ameerika Ühendriikide valitsus ei taga [NATO] artikkel 5te kui Venemaa peaks Poolat jälle ründama. Poolakad mäletavad väga hästi 1939. aastat.
Tuntud konservatiivne Ühendriikide arvamusliider Ben Shapiro näeb probleemi järgmiselt:
Põhjus, miks Poola soovis, et USA lennukid Ukrainale üle annaks, on selles, et Poola – nagu suurem osa meie Ida-Euroopa liitlaseid – ei ole kindlad, kas Lääs tuleb neid appi kaitsma kui Venemaa hakkab nende lennukeid alla laskma. Me [USA] pole usaldusväärne liitlane ja nii meie liitlased hakkavad ütlema, et "tehke seda ise".
Wall Street Journal kirjutab eelpool kirjeldatud fiasko teemal toimetuse juhtkirjas:
Mis juhtus Blinkeni lubaduse ja Penatgoni keeldumise vahel? On väga raske mitte järeldada, et Valge Maja hakkas Putini, kes nõuab, et Lääs lõpetaks Ukraina relvastamise, ees hirmu tundma.
Posobiec kirjutab teises postituses:
Ameerika Ühendriigid üritavad Poola kaela veeretada 3. Maailmasõja alustamise. Ärge jätke seda tähelepanuta. See pole ebakompententsus, see on sihilik kavatsus.
6. märtsil kinnitas Blinken, et kui Poola soovib Ukrainale anda hävituslennukeid, siis Ameerika Ühendriigid annavad selleks "rohelise tule".
10. märtsiks paigutasid Ameerika Ühendriigid Poola Ukraina piiri lähistel asuvale Rzeszówi lennuväljale kaks Patrioti õhutõrjepatareid.
Toimetas Karol Kallas