Bigstockphoto.com

Ameerika Ühendriikide president ja tema hääletorud on viimastel päevadel toonitanud, et kümnete tsiviilisikute hukkumine Süürias aset leidnud keemiarelvarünnaku tõttu on ületanud igasuguse vastuvõetavuse piiri. Samas näitavad faktid, et ainuüksi märtsis hukkus USA enda õhurünnakutes Süürias ja Iraagis 1472 tsiviilisikut.

Reede varahommikul andis president Donald Trump korralduse rünnata rakettidega Süüria valitsuse õhuväebaasi, põhjendades seda muu hulgas väitega, et erinevatel andmetel kuni saja tsiviilisikust hukkunuga keemiarelvarünnak, mida omistatakse ilma konkreetseid tõendeid esitamata Süüria valitsusele, on ületanud punase joone.

"See ületas minu jaoks igasuguse piiri. Kui keegi tapab süütuid lapsi, süütuid beebisid – beebisid, pisikesi beebisid – keemilise gaasiga, mis on nii surmav, siis see ületab palju-palju piire, mis jäävad teisele poole punast joont," ütles Trump 5. aprillil pressikonverentsil meedia küsimustele vastates.

"Ma ütlen teile, et eilne rünnak laste vastu mõjutas mind tõsiselt, väga tõsiselt, ja ma olen seda vaadanud ja näinud ning asi ei saa sellest enam hullemaks minna. Ja mul on olemas paindlikkus… ja on väga-väga võimalik ja ma ütlen teile, et tõepoolest see on juba juhtunud, et minu suhtumine Süüriasse ja Assadi on tõsiselt muutunud."

Sama seisukohta on korranud paljud poliitikud ja ajakirjanikud nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Samas näitavad faktid, et alates Donald Trumpi presidendiametisse tõusmisest on USA õhurünnakute tagajärjel hukkunud tsiviilisikute hulk Süürias ja Iraagis tuntavalt kasvanud, olgugi, et selle kasvu põhjused ei ole päris selged, vahendab Vice News.

Ühendkuningriigis tegutseva monitoorimisorganisatsiooni Airways andmetel hukkus ainuüks märtsis USA õhurünnakute tagajärjel Süürias ja Iraagis 1472 tsiviilisikut. Võrdluseks võib välja tuua, et aasta varem ehk 2016. aasta märtsis hukkus selliste õhurünnakute tagajärjel 196 ja käesoleva aasta jaanuaris 613 tsiviilisikut.

"Olukord on hullem kui kõik see, mida oleme varem selles osas näinud ning numbrid on jõudnud sama tasemeni, mille tunnistajaks olime aasta tagasi Venemaa õhurünnakute aegu," ütles Airwaysi juhtiv uuriv ajakirjanik Chris Woods. "Miski on nihkumas – varasemast palju rohkem tsiviilisikuid hukkub ning see toimub Donald Trumpi silme all."

Dramaatiline hüpe õhurünnakutes hukkuvate tsiviilisikute hulgas võib tuleneda Trumpi administratsiooni korraldusest muuta riskide ja tõhususe analüüsi kriteeriume, mida rakendatakse rünnakute planeerimisel. Ent samuti võivad põhjused analüütikute sõnul seonduda selle olukorra muutumisega, mille Trump ametisse astudes päris – ennekõike tulenevalt asjaolust, et terroristide vastane võitlus on olulises osas koondunud Mosulisse, kuhu sajad tuhanded tsiviilisikud on lõksu jäänud.

Vaatlejate sõnul on paljude tsiviilisikute hukkumine tingitud olulises osas ka asjaolust, et terroristid kasutavad neid sageli inimkilbina. Paraku on Airwaysi andmetel tsiviilisikutest ohvrite hulk hüppeliselt kasvanud mitte ainult linnakeskkonnas, vaid ka külades toime pandud rünnakute tõttu. Woodsi sõnul näitab tsiviilisikute hukkumise mustri muutus, et USA on "muutnud põhimõtteid, mille kohaselt rünnakuid korraldatakse ning nende muutuste tõttu on tsiviilisikud nüüd tunduvalt suuremas ohus".

Märtsis vahendas The Guardian, et Trumpi administratsioon on asunud põhjalikult üle vaatama ka droonirünnakute elluviimist reguleerivaid reegleid, eesmärgiga anda armeele selles osas vabamad käed. Väidetavalt leevendaksid uued reeglid vastuvõetavate tsiviilisikutest hukkunute lävendit, sätestades, et vastuvõetavaks võib rünnakut pidada mitte vaid siis, kui tsiviilisikutest ohvrite vältimine on "pea täielikult kindel", vaid ka juhul, kui see on "mõistlikult kindel".

CNNi andmetel on Trumpi administratsioon uued reeglid juba heaks kiitnud kasutamiseks Jeemenis, mis omakorda võimaldas seal droonirünnakute hulka hüppeliselt kasvatada. Kaitseministeeriumi esindaja sõnul ei ole siiski Jeemenis paiknevatele võimuesindajatele seesuguseid muudatusi edastataud.

Venemaa õhurünnakute tagajärjel Süürias hukkunud tsiviilisikute hulgast saab samuti ülevaate Airwaysi kodulehelt. Nende hinnangute kohaselt hukkus ajavahemikus 30. september 2015 kuni 30. aprill 2016 kõnealustes rünnakutes 784-s intsidendis kokku 3895 kuni 5354 tsiviilisikut.