Riikliku kultuurilehe Sirp peatoimetajaks valiti taas Kaarel Tarand, kes oli enne Ott Karulini sama väljaande juhiks ka kahel varasemal ametiajal, aastatel 2005–2013.
Tarand valiti nelja kandidaadi seast ametisse viieks aastaks. Valiku langetas üheksast liikmest koosnev komisjon, kuhu kuulusid ERR-i andmetel Mart Meri, Tiit Aleksejev, Märt Matis Lill, Johanna Ross, Ragne Kõuts, Hardo Pajula, Maarin Ektermann, Mart Juur ja Pille Riin Larm. Neist kolm esimest on ühtlasi Sihtasutuse Kultuurileht nõukogu liikmed.
Kultuurilehte Sirp ja ka teist riiklikult rahastatud kultuurilehte Müürileht haldava SA Kultuurileht juhatuse esimees Toomas Väljataga nõustus, et konkursi läbipaistvuse tagamiseks on avalikkusel põhjendatud huvi teada, kes olid ülejäänud kolm konkursil osalenud kandidaati.
Ometi ei soostunud ta Objektiivile nende isikute nimesid avaldama, kuna ta olevat andnud osadele kandidaatidest suulise lubaduse mitte vastavat infot avalikkusega jagada – olgugi et konkursi tingimustest vastavat nõuet ei tulene.
Tarandi kasuks otsustas komisjon Väljataga sõnul seetõttu, et tema "vastused komisjoni liikmete küsimustele mõjusid kõige veenvamalt".
Vastuseks küsimusele, kes otsustas Tarandi uuesti Sirbi peatoimetajaks valinud komisjoni koosseisu üle, vastas Väljataga, et komisjoni koosseis kinnitatakse SA Kultuurileht juhatuse ehk tema enda otsusega. Samas olevat ta võtnud komisjoni moodustamisel arvesse ka sihtasutuse nõukogu soovitusi. Mingeid konkreetselt defineeritud kriteeriume komisjoni koosseisu määramiseks paika pandud siiski ei olevat.
Tarandi kommentaaridega selle kohta, millele ta tahab Sirbi peatoimetajana keskenduda, saab tutvuda ERR-ile antud intervjuu kaudu.
Sarnaselt Sirbi eelmisele peatoimetajale Karulinile ei kuulu Tarand ühegi partei nimekirja, ent on samas tuntud oma sotsiaaldemokraatlike sümpaatiate poolest. Tema isa Andres Tarand oli aastatel 1996–1999 sotside eelkäijaks olnud erakonna Mõõdukad esimees ning alates 2001. aastast kuulub ta ka sotside ridadesse. Septembri alguses teatas sotside ridades parlamenti kandideerimisest ka Kaarel Tarandi vanem vend Indrek Tarand.
Sotside ridadesse kuulub ka SA Kultuurileht nõukogu esimees ja Tarandi Sirbi peatoimetajaks valinud komisjoni liige Mart Meri.
Oma rohketes avalikes seisukohaväljendutes on Tarand veendunud ateistina muu hulgas nimetanud väga vägivaldset ja verist Prantsuse revolutsiooni valgustusaja "suurimaks kunstiteoseks" ning väljendanud arvamust, et "religioonid on raske taak inimkonna turjal", mis on muutunud "inimkonna ühiskondlikku korda ja arengut häirivaks teguriks" ning mis tuleb igal pool "järjekindlalt ja leppimatult" ühiskonnast välja tõrjuda, sõltumata sellest, millisest religioonist jutt käib.
Samuti on Tarand õigustanud Eesti Rahva Muuseumis selle avamise järgselt välja pandud eksponaati, mis võimaldas jalahoobiga purustada Neitsi Maarja virtuaalse kuju. Küsimusele sellest, kas niisugune usku pilkav eksponaat pole mitte muuseumisse sobimatu, vastas Tarand: "Kas usku ei tohi siis pilgata? Meil on ilmalik riik."
Toimetas Varro Vooglaid
Vabatmees tuli kapist välja: Indrek Tarand kandideerib punaste ridades riigikogusse