Pildil Indrek Tarand. Foto: Scanpix

Pikka aega end parteitu vabatmehe kuvandiga ehtinud Indrek Tarand teatas täna, et kandideerib Pärnumaa esinumbrina riigikogusse sotside ehk Eesti erakondlikul maastiku kõige pahemas tiivas paikneva partei nimekirjas.

Tarandi sõnul olevat sotside esimees Jevgeni Ossinovski teinud talle "intellektuaalselt ahvatleva ettepaneku", vahendab Postimees.

Kahel eelmisel Euroopa Parlamendi valimisel on Tarand noppinud suure hulga hääli, saades 2009. aastal 102 460 ja 2014. aastal 43 369 valija toetuse, ent seda parteiliselt sõltumatu kandidaadina.

Eelnevalt pole Tarand riigikogusse kandideerinud. Varem on ta kinnitanud, et tema kaasamise vastu on riigikogu valimiste kontekstis huvi tundnud kõik suuremad erakonnad.

"Mulle imponeerib, et sotsid on alati oma väärtustele truuks jäänud, kaitstes isikuvabadusi ja seistes nõrgemate eest. Mis on minu jaoks aga eriti tähtis – oleme täiesti ühel meelel selles, et Euroopa on meie kodu ning kõigile, kes tahavad meie kodu kahjustada, tuleb julgelt vastu seista," rääkis Tarand.

Juba 2012. aastal andis Indrek Tarandi, tema venna Kaarel Tarandi ja nende isa Andres Tarandi poolt ühiselt eest veetav Eesti Maailmavaate Sihtasutus eesti keelde tõlgituna välja Guy Verhofstadti ja Daniel Cohn-Benditi kirjutatud "Euroopa manifesti", mida peetakse üheks Euroopa föderaliseerimise (ehk rahvusriikidelt nende suveräänsuse EL-i keskvõimu poolt ülevõtmise) projekti tüvitekstiks.

Aastatel 1994–2003 töötas Tarand välisministeeriumi kantslerina, samuti on ta töötanud sarnaselt Kersti Kaljulaiule peaminister Mart Laari nõunikuna.

1988. aastal osales ta Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) tegevuse taastamisel ja oli seltsi sõjajärgse ajaloo esimene esimees. 2008. aastal andis president Toomas Hendrik Ilves Tarandile valgetähe III klassi teenetemärgi.

Indrek Tarandi isa Andres Tarand oli aastatel 1996–1999 sotside eelkäijaks olnud erakonna Mõõdukad esimees ning alates 2001. aastast kuulub ta ka sotside ridadesse.