Foto: Katona Tamás

Slovakkia uueks valitsusjuhiks sai 15. mail ungarlane Lajos Ódor. Tegu on esimese korraga Slovakkia ajaloos, mil riigi peaminister on ungari rahvusest.

Seni oli kõrgeim ungarlase täidetud ametipost Slovakkia valitsuses asepeaminister (näit. eelmise kahe kümnendi Slovakkia ungari poliitikute üks võtmekujusid Pál Csáky).

Ódor juhib kriisivalitsust. See koosneb asjatundjatest ja peab riiki juhtima kuni tänavu 30. septembril toimuvate korraliste parlamendivalimisteni. Senine valitsus muutus töövõimetuks pärast seda, kui üks valitsuserakond oli valitsusliidust skandaaliga lahkunud, misjärel tollel polnud parlamendis enam enamust.

Lisaks Ódorile on uue valitsuse ministrite seas veel üks ungarlane – rahandusminister Mihály Horváth. Mõlemad töötasid enne ministrikssaamist Slovakkia Pangas – Ódor asepresidendina, Horváth aga juhtivanalüütikuna.

Oma esimesel, kohe ametisseastumispäeval peetud pressikonverentsil ütles Ódor ajakirjanikele, et ta valitsus ei soovi tegeleda „igasugu lollustega", mis neelavad energiat ja viivad tähelepanu eemale tõeliselt olulistelt asjadelt. Uus valitsusjuht täpsustas, et soovib tuua riigivalitsemisse rahu ja stabiilsust. 

Ódori kinnitusel toetub uue valitsuse poliitika viiele tugisambale, milleks on: rahu, asjatundlikkus, tulevik, ühtsus, stabiilsus. Valitsuse kolm tähtsamat kaugemat eesmärki on verivärske peaministri sõnul: 1) jätta andekad noored Slovakkiasse, 2) kasutada Euroopa Liidult saadavaid rahalisi toetusi arukamalt, 3) aidata abivajajaid. 

Parajasti Soomes ja Lätis käivatele jäähoki maailmameistrivõistlustele vihjates kasutas Ódor uue valitsuse iseloomustamiseks kujundit jäähokivallast. Nimelt võrdles ta oma valitsust jäähokivõistkonna neljanda ründekolmikuga, kes „ei saa mänguaega just eriti palju, kuid võib vahel otsustada mängu saatuse". „Selline ambitsioon on meilgi," lisas Ódor. (Mainitud jäähoki-MM-il osaleb lisaks Slovakkia koondisele ka Ungari koondis.) 

Eelmine peaminister Eduard Heger nimetas samal pressikonverentsil Ódorit haritud ja pädevaks inimeseks, kes sobib teatepulka üle võtma.

President Zuzana Čaputová ütles pärast uue valitsuse ametissenimetamist, et tollel seisab ees raske aeg, kuna saab ametisse olukorras, mil muud põhiseaduslikku võimalust [riigi kriisist väljatoomiseks] enam polnud.

Poliitikavaatlejad ongi nimetanud Ódori valitsust sisuliselt Čaputová valitsuseks, kuna olevat avalik saladus, et valitsusliikmete nimekirja koostas riigipea isiklikult.

Viimatise rahvaloenduse (2021. a.) andmeil elas Slovakkias u. 422 000 ungarlast; nad moodustavad riigi elanikkonnast 7,75 protsenti. 

Toimetas Tõnu Kalvet