Opioide sisaldav ravim Hydrocodone Foto: Scanpix

Eelmisel aastal suri USAs ravimisõltuvuse tõttu 100 000 inimest ehk rohkem kui koroonaviirusesse, vahendab Kurier.

Koroonapandeemia on opioidide probleemi veel enam teravdanud. Kui 2018. aastal esmakordselt opioidide põhjustatud surmade arv pisut vähenes, siis koroonapandeemia ajal on toimunud tõus. 

Laialdane ravimisõltuvus on muutunud tõsiseks probleemiks ettevõtetes. Tagesschau kajastab, et iga probleemist puudutatud ettevõtte kohta on kahju 7000 kuni 25 000 dollarit aastas, mis summeerituna ulatub USA majanduses 81 miljardi dollarini. Suurimad probleemid on ravimisõltlaste väiksem töövõime, töölt puudutud päevad, tööõnnetused ja ravikulud, kuid ka näiteks vargused töökohtadel. 

Ohio osariigis, kus on eriliselt palju inimesi sõltuvuses valuvaigistitest, alustas kohalik kaubanduskoda juba neli aastat tagasi projekti probleemi lahendamiseks. Selleks tehti internetikursus ettevõtjatele, kus muuhulgas õpetatakse, millistel juhtudel nad võivad nõuda testide tegemist ja millistel juhtudel võivad nad töötaja vallandada. 

Probleemi mastaapsust näitab ka see, et USA justiitsministeerium süüdistab mõjukat ja suurt Walmarti poeketti riigi opioidi-kriisi süvendamises, heites ette tuhandete kehtetute valuvaigistite retseptide aktsepteerimist Walmarti apteekides. Ettevõte on süüdistused tagasi lükanud. 

Ravimifirmade vastu on algatatud ka kohtuasju, kirjutab Tagesschau. Oklahoma kohus leidis 2019. aastal, et ravimifirma Johnson & Johnson ja tema tütarfirma Janssen on kaassüüdlased Ameerika opioidide kriisis ja trahvis ettevõtet 572 miljoni dollari suuruse trahviga. Kohtu kohaselt ohustas kontsern opioide sisaldavate valuvaigistite eksitava turunduse ja agressiivse müügi tõttu tuhandete Oklahoma elanike tervist. 

Ka järgnevatel aastatel on kohtud mõistnud ravimifirmadelt välja kahjutasusid, mis ulatuvad miljardite dollariteni.

Toimetas René Allik