Foto: Bigstockphoto.com

Soome arvutiteadlane Harri Hursti, kes peale Michigani Ülikooli uurimust meie e-valimiste süsteemi üheselt hukka mõistis, andis loetud päevad enne valimisõhtut Objektiivile oma ilustamata eksperthinnangu e-hääletussüsteemi kohta.

Reformierakonna muljetavaldava valimistulemuse juures pani ahhetama, kukalt kratsima, vanduma – kuidas kellegi – oravaparteile usaldatud e-häälte arv. 98 736!
Seejuures tuli üle poole Kaja Kallase toetusest, s.o täpsemalt 12 843 häält, elektrooniliselt.

Esimene mittereformierakondlasest kandidaat e-arvestuses oli alles 9. kohal olev Mart Helme. Üllatus seegi, sest muidu elektroonilise hääletuse suhtes sügavalt skeptilise EKRE toetajaskond osutus sel korral küllaltki kübersõbralikuks.

Vaata e-hääletuse statistikat ERRist.

Hursti: ainuüksi süsteemi baasosised olid puudulikud

Hursti sõnul ei ole peale Michigani uurimust täiendavaid ekspertiise tehtud. "Surnud hobust pole mõtet peksta," põhjendas ta.

Kui Hurstit ja tema meeskonda paluti Eesti e-valimissüsteemi uurida, siis ei olnud see tema sõnul midagi harukordset. Analoogseid pakkumisi tehakse üle maailma ikka ja jälle ning enamikel juhtudel öeldakse need ära. Kuid Eesti süsteemi puhul tuli erand teha.

"Mõned kuud varem viibisid Eesti esindajad ühel konverentsil, kus tutvustasid oma valimissüsteemi grupile USA hääletajatele, et see müügitehinguks vormistada. See saigi otsustavaks, miks me süsteemi uurida võtsime," meenutas Hursti.

"Uurimise tulemusel jõudsime kiirelt järeldusele süsteemi ebaturvalisusest. Enamgi – selgeks sai igasuguse edasise arendustegevuse ebaotstarbekus, sest turvalise online-süsteemi loomiseks vajaliku tehnoloogia baasosised üksinda olid puudulikud. Tarkvaraarenduse hinne pidanuks olema "F" – läbikukkunud. Edasine turvaanalüüs ei oleks enam midagi muutnud," jätkas ekspert.

Hursti sõnul on e-valimiste süsteemi põhiprobleemid samad, mis digitaalse valuuta loomisel. Praegu kasutusel olevad blockchaini põhised maksed ei ole veel digitaalne valuuta.

"Olen kindel, et nende tehnoloogiliste riskide likvideerimine tooks endaga kaasa esmalt krüptovaluuta miljardärid ja alles seejärel rakenduks mujal, nt poliitikas," sõnas Hursti.