Sven Mikser. Foto: Scanpix

Möödunud suvel kirjanike liidu romaanivõistluse võitnud sotsialistist poliitiku Sven Mikseri homoromaan "Vareda" jõudis hiljuti kaante vahele. Mikseri teost hinnati ka kirjanike liidu ja kirjastuse Emakeele SA keele- ja stiilipreemia vääriliseks.

Kuigi kirjanike liidu romaanivõistluse võitja auhind kuulutati välja juba 16. juunil ning selle ulatas sotsialistist poliitikule üle kirjanik Rein Raud, jõudis omasooiharat armastust oma võiduteoses lahkava Mikseri romaan kaante vahele alles tänavu hilissügisel.

"Sven Mikseri "Vareda" on üsna stiilipuhas kujunemislugu, millesse on põimitud tundlik ja hellameelne armastuslugu kahe hilisteismelise noormehe vahel," leiab Postimehe kultuuritoimetuse ajakirjanik Tuuli Põhjakas romaani arvustuses.

Põhjaka hinnangul on teoses vahekord tundelisuse, jutustamise ja välja öeldud sõnade vahel ideaalses tasakaalus, mis muutvat sotsialistist poliitiku teose lugemise "äraütlemata meeldivaks elamuseks".

Mikseri kirjanduslik talent avaldus juba algkoolis, kui ta Paide 1. Keskkooli 4. klassi õpilasena visandas lasteajakirjas Täheke (Täheke 1985, nr 4) trükivalgust näinud lühiessees "Meie esimene riigijuht" allolevad read:

"Juba lasteaias jutustas kasvataja meile Leninist. Ta rääkis, et Lenin oli Nõukogude riigi esimene riigijuht. Ta oli laste hea sõber ja tahtis, et kõik maailma rahvad elaksid rahus ja sõpruses. Esimeses klassis lugesin raamatut Lenini lapsepõlvest. Uljanovite peres oli kuus last. Kõik olid väga üksmeelsed ja aitasid alati üksteist. Juba lapsena nägi Lenin, kui raske oli lihtrahva elu Venemaal.

1917. aastal toimus Lenini juhtimisel Oktoobrirevolutsioon ning moodustati tööliste ja talupoegade riik. Lenin tahtis, et kõik lapsed saaksid õppida ja neil oleks õnnelik lapsepõlv. Nüüd on Lenini unistus täitunud. Nõukogude Liit on kõige suurem riik maailmas ja kõik inimesed on siin õnnelikud."

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus on 1926. aastal algatatud kirjastuse Loodus romaanivõistluse idee jätkaja. Võistlus kutsuti erakapitali toel taas ellu 2014. aastal ning see lähtub Eesti Romaaniühingu võistluse praktikatest ja põhimõtetest. Konkurss toimub üle aasta.

Toimetas Markus Järvi