Rishi Sunak ja Suella Braveman selgitavad vägistamisjõukude rakkerühma kava, 3.04.2023 Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi peaministri Rishi Sunaki sõnul luuakse uus moslemimeeste vägistamisjõukude teemaga tegelev rakkerühm ja tema sõnul pole probleemist saadud lahti poliitilise korrektsuse tõttu.

Moslemimeeste "vägistamisdžihaadi" – mida ametlikus keeles kutsutakse "meelitamisjõukudeks" (grooming gang) – probleem on vaevanud Ühendkuningriiki aastakümneid ja põlisbrittidest lapseeas tütarlapsi on Pakistani juurtega moslemimehed jahtinud vähemalt 1980. aastatest, vahendab ReMix.

Ei politsei ega ametivõimud pole kannatanute kaebuseid kuulda võtnud poliitilise korrektsuse tõttu. Selle arusaamiseni on jõudnud ka peaminister Sunak.

Sunaki esmaspäeval (3.04.2023) välja kuulutatud järjekordse vägistamisjõukude vastase kava alusel luuakse eraldi politsei rakkerühm ja piirkondlikud politseijaoskonnad peavad hakkama paremini koguma ning analüüsima seksuaalkurjategijate rahvusandmeid.

"Meie naiste ja tütarlaste turvalisus kõige olulisem. Liiga kaua on poliitiline korrektsus takistanud alatute kurjategijate, kes jahivad tütarlapsi ja noori naisi, välja juurimist. Me ei peatu mitte millegi ees, et neile ohtlikele jõukudele ots peale teha," rääkis Sunak ajakirjanikele.

Valitsuse pressiesindaja sõnul kavatsetakse edaspidi tagada, et kahtlusalused "ei saaks enam õigusemõistmise eest varjuda kultuuriliste erinevuste (cultural sensitivities) taha".

Vägistamisjõukude vastast rakkerühma hakkab haldama politsei, mida toetab riiklik kuritegevusamet (National Crime Agency). Rakkerühmas hakkavad tööle vägistamisjõukudega kokku puutunud kogenud ohvitserid, kes teevad koostööd andmeanalüütikutega, et saada jälile seksuaalkurjategijatele, kes on varem seadusesilma eest pääsenud.

Ühendkuningriigi siseministri Suella Bravemani sõnul on poliitilise korrektsuse kultuur ja hirm rassismi ning võõraviha süüdistuste ees toonud kaasa peamiselt valgete laste süsteemse kuritarvitamise Pakistani päritolu meestest koosnevate vägistamisjõukude poolt. Bravemani sõnul on tuhandete laste lapsepõlv neilt röövitud ja seda on teinud täiskasvanud mehed, kes tänaseni oma kuritegusid korda saadavad. 

Vägistamisjõukude kohta on avaldatud kaks uuringut. Esimene avaldati 2014. aastal ja puudutas Rotherhami linnas juhtunut. Teine avaldati aasta hiljem. Mõlemas raportis nenditi, et kurjategijad olid peamiselt Pakistani päritolu mehed. Kuritegude uurimisega ei soovitud politseis tegeleda, kuna kardeti rassismisüüdistusi ja mitmel juhul keelasid ülemused selle alluvatel ära.

Toimetas Karol Kallas