Poolehoidjad eile Budapestis Fideszi suurvõitu tähistamas. Foto: Scanpix

Ungari konservatiivne peaminister Viktor Orbán võttis eilsetel üldvalimistel üliveenva võidu, kusjuures tema erakond Fidesz ei piirdunud otsustava enamuse saavutamisega parlamendis, vaid omandas koos liitlastega superenamuse, mis võimaldab muuta põhiseadust.

Teiseks platseerus Breitbarti andmetel Fideszist poliitilise skaalal paremale paigutuv rahvuslik erakond Jobbik, mille liider Gábor Vona astus aga tagasi – nagu ta oli lubanud teha, kui läbimurre saavutamata jääb.

Ungari valimiste tulemused on äärmiselt ebameeldivad Euroopa Liidu tippametnikele ning avatud piiride nimel pingutava miljardäri George Sorose poolt rahastatud valitsusväliste organisatsioonide palgal olevatele aktivistidele, kes üritasid konservatiivide leeri segadust külvata ning vähemalt superenamust välistada.

Peaminister Orbán on olnud üks veendunumaid Brüsseli pagulaskvootide vastaseid Euroopa Liidus ning kandvaks hääleks üha enam euroskeptilisemaks kujunevas Visegrádi grupis, kuhu kuuluvad ka Poola, Tšehhi ja Slovakkia.

Orbáni toetuseks marssisid Budapestis kümned tuhanded ungarlased ja poolakad