Hiina Rahvavabastusarmee paraad. Foto: Scanpix

Teadusajakiri BMJ Medical Journal avaldas teisipäeval uuringu, milles leitakse, et järgneva kümne aasta jooksul sünnib maailmas soovaliku praktikate, sealhulgas sündimata laste tapmise, tõttu 4,7 miljonit tüdrukut vähem.

Uuringus hoiatatakse, et selline tasakaalutus võib põhjustada sotsiaalseid pingeid ja vägivalda, vahendab Breitbart.

Uuringus kirjutatakse, et soovaliku eesmärgil tehtud abortide arv on viimase neljakümne aasta jooksul märgatavalt suurenenud ja seda alates Kagu-Euroopast kuni Ida- ning Lõuna-Aasiani. Millised on sellise sündmata laste, peamiselt tüdrukute, tapmise mõjud demograafale, pole veel selge. 

Demograafiliste mõjude mudeldamiseks vaatasid teadlased riike, mille kultuuris on eelistatud meessoost järglased ja arvestasid selle juurde kinnitust leidnud arengusuunad ning väheneva viljakuse. Saadud statistiline mudel ennustab, et 2030. aastaks on sündinud vähem 4,7 miljonit tüdrukut ja 2100. aastaks võib "puudujääk" ulatuda kuni 22 miljoni tüdrukuni.

"Kui populatsioonis on naiste osakaal väiksem, siis toob see kaasa antisotsiaalse käitumise ja vägivalla suurema taseme, mis pikemas perspektiivis võib avaldada mõju stabiilsusele ning jätkusuutlikule arengule," kirjutavad autorid. 

"Poegade eelistamine tütardele võib mõnes ühiskonnas minna nii kaugele, et abielupaarid näevad meeletut vaeva, et nende perre tüdrukuid ei sünniks. Või kui tüdruk on sündinud, siis võidakse ta jätta venna heaolu nimel hooletusse," kirjutatakse Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) Rahvastikufondi 2020. aasta aruandes.

"Mõnes maailma paigas on poisi sünd põhjus pidutsemiseks," kirjutatakse ÜRO aruandes. "Tüdruku sünd samas võib olla pettumuse põhjuseks. Teda võidakse näha koormana, kohustusena, ohuna perekonna heaolule."

"Inimõiguste vaatenurgast on sooliselt kallutatud soovalikud kahjulikud praktikad, sest see muudab poiste eelistamise tüdrukute ees sihilikult sooritatud tütarlaste emakõhus tapmiseks. Selline käitumine on üheselt seotud diskrimineerivate normide ja käitumismudelitega ja see on kuritahtlik soolise ebavõrdsuse väljendus," jätkatakse ÜRO uuringus.

Meditsiiniuudiste portaal Medical News Today kirjutas möödunud kolmapäeval, et mitmed uuringud on näidanud, et ajavahemikus 1970–2017 on maailmas "sünnieelse soovaliku" tõttu sündinud vähem ligikaudu 45 miljonit tütarlast. 95 protsenti "puuduolevatest" sündidest on jäänud ära Hiinas ja Indias.

Hiina elajalikult oma rahvale peale sunnitud ühe lapse rahvastikukontrolli poliitika on teadlaste sõnul üks peamiseid tegureid, millest on tingitud sugu valivad sündimata laste tapud. Selle tulemusel on Hiinas enne 2013. aastat, kui hakati ühe lapse poliitikaid leevendama, sündinud 32 miljonit meest naistest rohkem 

Hiina perekondades kasutati ühe lapse luba ära poja sünnitamiseks, milleks pandi toime soovaliku aborte ja kui mingil põhjusel sündis tüdruk, siis harvad ei olnud ka imikutapu juhtumid. 

Hiina rahvatervise eest vastutavad ametkonnad tunnistasid 2015. aastal, et riigi rahvastikus valitseb maailma "kõige kauem kestev ja tõsisem" sooline tasakaalutus ning nad pelgavad, et see võib kaasa tuua suurema antisotsiaalse käitumise. Hiinlastel on noorte meeste, kes ei suuda omale ühiskonna soolise tasakaalutuse tõttu naist leida, kohta olemas isegi oma nimetus: guang guan, ehk "murtud oksad".

Soo valiku eesmärgil sooritatud sündimata laste tapmised pole ainult omased kultuuridele, milles eelistatakse meessoost lapsi. Soovaliku eesmärgil sooritatud sündimata laste tapmist on täheldatud ka  Ameerika Ühendriikides, Ühendkuningriigis ja Euroopas. Sündimata laste tapmist "õiguseks" pidavad aktivistid leiavad, et mure soovaliku eesmärgil toime pandud lastetapu pärast on ebasiiras ja seadusandlikud meetmed, mida rakendatakse sellise praktika ärahoidmiseks, on vastu võetud ainult sündimata laste tappu soovivate naiste alandamiseks.

Toimetas Karol Kallas