Paavst Franciscus ja Süüria Ortodoksi Antiookia patriarh 19. juunil 2015 kohtumisel Vatikanis

Süüria orientaalse ortodoksikiriku juht pöördus lääneriikide poole südantlõhestava palvega "lõpetada meie riike hävitavate ja meie inimesi mõrvavate terroristlike rühmituste relvastamine ja toetamine".

Antiookia patriarh Moran Mor Ignatius Aphrem II ütles, et ta ei palu sõjalist sekkumist kristlaste kaitseks, ja selgitas, et kui lääneriigid soovivad kujunenud sügava kriisiolukorra parendamiseks midagi ette võtta, siis kõige tõhusamaks viisiks oleks toetada kohalikke valitsusi, mis vajavad turvalisuse tagamiseks ja tsiviilelanike rünnakute eest kaitsmiseks piisavat relvastust ja vägesid.

"Riiklikke institutsioone olek vaja tugevdada ja stabiliseerida, ent paraku näeme hoopis seda, kuidas neid väljastpoolt riiki lähtuva tegevuse kaudu killustatakse," selgitas ta väljaandele Vatican Insider.

Süüria ortodoksi kiriku peaks oleva patriarh Aphremi sõnul on jumalateotuslik nimetada enesetaputerroriste märtriteks.

"Alates oma algusaegadest on Kirik olnud alati kannatav Kirik," ütles patriarh kohtumisel veidi aega pärast kohtumist paavst Franciscusega, olles just külastanud oma kodulinnast Qamishlist, kus ta kohtas tuhandeid uusi kristlastest põgenikke, kes on jätnud maha oma kodud Hassake linnas Jazira provintsis, mis jäi nn Islamiriigi sõdalaste rünnakute alla.

Enesetapurünnakutel hukkuvad ISIS-e terroristid peavad oma surma märterluseks ning usuvad, et see tagab neile koha paradiisis.

Patriarh ei nõustu sellise nägemusega: "Märtrisurm ei ole omaalgatuslikult Jumalale toodud ohver. Kristlikud märtrid ei otsi märtrisurma, et oma usku demonstreerida. Ja nad ei vala omaenda verd, et teenida välja Jumala soosingut või mõnda muud auhinda, nagu näiteks pääsu paradiisi."

Alles hiljuti kohtus patriarh Aphrem koos oma piiskoppidega ka Süüria presidendi Bashar al-Assadiga. "President Assad palus meil teha kõik, mis võimalik, et veenda kristlasi mitte Süüriast lahkuma. "Ma tean, et te kannatate," ütles ta, "kuid palun ärge lahkuge siit maalt, mis on olnud teie koduks tuhandeid aastaid ja juba tunduvalt varem, kui islam siia jõudis." Ta ütles, et kristlaste abi on väga vaja, kui saabub aeg sõjast purustatud riik uuesti üles ehitada."

Patriarh Aphraim kinnitas, et enamik Süüria kodanikke toetab Assadi valitsust ning on alati seda toetanud.

"Me tunnistame legitiimseid valitsejaid ja palvetame nende eest, just nagu Uus Testament õpetab. Me teeme seda teadmises, et teisel pool ei ole mitte mingisugust demokraatlikku opositsiooni, vaid üksnes ekstremistlikud grupeeringud. Mis peamine, me näeme hästi, kuidas viimastel aastatel on need grupeeringud toetunud oma tegevuses ideoloogiale, mis lähtub väljastpoolt meie riiki, ning mida on siia toimetanud Saudi Araabiast, Katarist ja Egiptusest tulevad või nende toetusel tegutsevad vihkamise jutlustajad. Samuti saavad need grupeeringud relvi läbi Türgi."

Patriarhi sõnul ei esinda nn Islamiriik seda islamit, mida süürlased on tundnud ja mille kõrval on nad aastasadu elanud. "Teatud jõud toetavad ja relvastavad ISIS-t relvade ja rahaga, kuna see on kasulik eesmärgi seisukohast, mida paavst Franciscus nimetas tükeldatud sõjapidamiseks. Kuid kõik see toetub samuti perverssele religioossele ideoloogiale, mis väidab end olevat inspireeritud Koraanist."

Allikas: Christian Today