Migrandid 2015. aastal Kopenhaageni rongile minemas. Foto: Scanpix

Taani parlament võttis eelmisel nädalal vastu seadusemuudatuse, mis võimaldab asüülitaotlejad saata kolmandatesse riikidesse ootele, kuni nende taotlus üle vaadatakse. Tõenäoliselt plaanib Taani säärased lepped sõlmida mitme Aafrika riigiga, kirjutab Euronews.

Immigratsiooniseaduse muudatused võeti neljapäeval vastu häältega 70 poolt ja 20 vastu. Tervelt 85 saadikut ei osalenud hääletusel. Väidetavalt on võimalike partnerriikide nimistus Egiptus, Tuneesia, Rwanda ja Etioopia.

Ka juhul, kui asüülitaotleja avaldus rahuldatakse, ei tähenda see automaatselt, et ta Taanisse saaks – on võimalik, et talle pakub asüülivõimalust siis just partnerriik. Plaan on ärritanud erinevaid inimõigusorganisatsioone. Näiteks leidis Human Rights Watch'i pagulaste ja migrantide õiguste divisjoni juht Bill Frelick, et õigus asüülile ei tohi olla mõjutatav poliitiliste otsuste poolt. Ka Euroopa Komisjoni kõneisik Adalbert Jahnz teatas, et asüüliõigus on põhiõigus.

Sotsiaaldemokraadist rahvasaadiku Rasmus Stoklundi sõnul on plaani mõte teha asüülitaotlejatele selgeks, et isegi nende avalduse rahuldamisel ei pruugi nad Taani jõuda. See võtaks neilt ära motivatsiooni võtta ette ohtlikku ja pikka teekonda üle Vahemere. Tema sõnul olid ligi pooled mullu Taani jõudnud asüülitaotlejatest tegelikult lihtsalt migrandid, kes otsisid paremat elu.

Taani sotsiaaldemokraadist peaminister Mette Frederiksen on deklareerinud, et riigi eesmärgiks on null asüülitaotlejat aastas. Aprillis sai Taanist esimene Euroopa riik, kes ei uuendanud Süüria pagulaste asüülilubasid, kuna leidis, et teatud piirkonnad Süüriast on tänaseks piisavalt ohutud, et sinna tagasi pöörduda. Euroopa migratsioonikriis haripunktis 2015. aastal soovis Taanis asüüli üle 20 000 inimese, kui mulluseks oli see arv langenud 1515 inimesele.

Toimetas Jaanus Vogelberg