
TalTechi küberneetika instituudi juhtivteaduri Ago Samosoni sõnul leitakse ODIHR-i raportis, et e-valmised ei sobitu demokraatiaga ja vastupidised väited on mittetarkade inimeste mittetargemaks muutmiseks mõeldud propaganda.
Samosoni sõnul on teadusmaailma konsensus selline, et viisakad, täie mõistuse ja teaduslikku meetodit au sees pidavad teadlased e-valmistest kui pädevast demokraatia lahendusest ei räägi. Postimehes avaldatud arvamusartiklis selgitab küberneetikateadlane, et e-valimiste õigustamine on rajatud ümbrikvalimistele ja nende "ümbrikute valvet ei suuda tuvastada isegi riigikogu erikomisjon".
"E-valimiste kui digiriigi atribuudiga uhkeldamine võib veel sobida rahvusvahelise small-talk-ina programmeerimiskogemuseta inimestele, aga akadeemiliselt on see läbi kukkunud. World of Science'i märksõnade otsingu järgi selle aasta e-valimiste tehnoloogiat käsitlenud teadusartiklid ei pööra peale eelnenud kriitikat meile enam tähelepanu, diskussioon käib peamiselt ümber räsiahelate kui sobivaima viisi ja selles osas on akadeemiline konsensus suurem kui kliimamuutuse puhul," kirjutab Samoson.
Küberneetiku sõnul töötavad e-valimised ühe poliitilise kliki kasuks ja nende garandiks on muuhulgas paraku tehtud Teaduste Akadeemia, mille küberturvalisuse komisjoni esimees on Dan Bogndanov, kes muugulgas on Cybernetica AS-i teadusdirektor. Cybernetica osanik on skandaalne, tõenäoliselt suuremahuliste valimispettustega seotud Ameerika Ühendriikide hääletussedelite lugemise masinate tootja Smartmatic. Eestis signeerib – või vähemalt signeeris – e-hääletamise tulemusi ettevõte Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ.
Samoson leiab, et e-valimised on rünnak demokraatia vastu.
ODIHR-i raporti kohta saab pikemalt lugeda ja vaadata-kuulata Objektiivist.
Toimetas Karol Kallas