Kõnekoosolek Tartu rahumaja juures Tartu rahulepingu 98. aastapäeval, 2. veebruaril 2018. Kõnelemas Enn Tarto. Foto: Sirje Ernits.

Reedel, 2. veebruari keskpäeval avas Eesti Vabaduspartei-Põllumeeste Kogu Petseri kloostri kirikukellade helina saatel juba 31. korda koos teiste isamaaliste jõududega Tartu rahumaja ees kõnekoosoleku, kus meenutati sedakorda Tartu rahulepingu sõlmimise 98. aastapäeva. Pilt endine, kõnelejaid rohkem kui kuulajaid. Raadio ja ajakirjandus ei avaldanud selle ürituse toimumise kohta ainsatki sõna.

See kõnekoosolek algab alati hümni ja erakonna esindaja Rein Kochi avasõnade saatel. Siia ei tule kunagi need, kelle arusaama järgi on Eesti Vabariigil kasulik rikkuda omaenda põhiseadust ja oma riigi sünnitunnistuseks peetud Tartu rahulepingust. Mäng on alati ühte väravasse – tulge ometi appi Eesti riigi huve kaitsma! Aastaid on tuliseks oraatoriks mementolane Enn Tarto, aga temast ei jää maha teisedki kõnelejad. Neid on seinast seina, rohelistest kuni praeguse estoniseerinud Eesti välispoliitika all kõige rohkem kannatavate petserimaalasteni.

Üks Vilo vallas sündinud Eesti Vabariigi kodanik kurtis, et meie riigiasutused märgivad tema sünnikohaks järjekindlalt Venemaa Föderatsioon. See on tema kodanikuväärikust riivav ja rahvustunnet alandav. Kuni pole Eesti-Vene uue piirilepinguga Petseri maakonda ära kingitud, ei saa nimetada tema sünnikohaks Venemaad! Sama on varasematel aastatel mikrofonisse rääkinud teisedki petserimaalased. On küsitav, kas neilt Eesti kodumaad üldse saab ära võtta? Ka tasub olla sõnakasutuses täpne – ajutine kontrolljoon pole Eesti riigipiir! Teeme selle nimel kõik, et seda kunagi ei juhtuks!

Petseri maakonna lehviva lipu taustal kõlab aastaid seto laulumeeste laul, et neid ometi kuulda võetaks ja appi tuldaks nende muresid lahendama. Miks ja kellele Alo Mattiiseni isamaalist laulu "Ei ole üksi ükski maa" ärkamisajal lauldi?

Ütlesin ka ise paar sõna Tartu Rahu Põlistamise Seltsi nimel:

Tartu rahuleping on meile tähtis. Seepärast jälgime, mis keegi selle kohta kirjutab või arvab. Mullu oli internetist lugeda, et meie riigipea kavandab külaskäiku idanaabri juurde. See on igati tervitatav, sest otsene suhtlemine tuleb kasuks iga keerdsõlme lahendamisel. Oli lugeda, et meie riigipea kavatseb tänada Venemaa Föderatsiooni nende poolt ratifitseeritud Eesti-Vene uue piirilepingu eest. Kindlasti oli eesmärgiks midagi muud, sest meie riigipea ei saa ometi tänada naabreid Eesti Vabariigi seadusliku Petseri maakonna ja meie Viru maakonna kolme valla okupeerimise, annekteerimise ja seal läbi viidud genotsiidi ning etnilise puhastuse eest! Kui aga riigivisiit jalge all, siis pakume tänasele päevale mõeldes läbirääkimiste teemaks sellesama Petseri maakonna ja kolme Viru valla dekoloniseerimise ning Eestile tagastamise küsimust. Kui juba läbirääkimiste laua taha istuda, siis võiks kõne alla võtta ka Tartu Ülikooli varade tagastamise. See on kirjas Tartu rahulepingus. Üldse oleks vaja kogu riigiaparaat täistuuridel Eesti riigi terviklikkuse nimel tööle panna! Siis ei jääks tulemused saavutamata ja uinuv vabariik ärkab uuele elule!

Elagu territoriaalselt terviklik Eesti Vabariik!