Tapetud sündimata laste kudede asemel saab kasutada näiteks kirurgilistest protseduurides välja lõigatud kudesid. Foto: Hippopx

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump keelas ära äri emaüsas mõrvatud laste kehaosadega ja seoses pandeemiaga väidavad teadlased, et selline keeld takistab neil koroonaviiruse ravi arendamist.

Möödunud aasta juuni alguses keelas Trumpi valitsus riiklikel meditsiiniuuringute keskustel uuringutes abordi kaudu saadud laste kehaosade kasutamise. Objektiiv kirjutas 2019. aasta septembris, kuidas Ameerika Ühendriikide Planned Parenthood aborditehastes käib äri tapetud sündimata laste kehaosade ja võimalusel isegi nende elusate kudedega.

Seoses pärgviiruse palanguga on välja ilmunud mõned teadlased, kes väidavad, et tapetud sündimata laste kudede kasutamise keeld takistab koroonaviiruse ravi väljatöötamist ja nõuavad veto tühistamist, vahendab LifeSiteNews.

"Ühe riikliku biomeditsiiniliste uuringute keskuse juhtivteadlane väidab, et ta ei saa läbi viia pärgviiruse ravi väljatöötamiseks vajalikke katseid, kuna Trump on keelanud ära tapetud sündimata laste kudede kasutamise," kirjutab Washington Post.

Montana osariigis asuva Rocky Mountaini Rahvusliku Tervishoiuinstituudi (National Institutes of Health; NIH) laboratooriumi immunoloog Kim Hasenkrug on enda sõnul vaielnud ametnikega üle kuu, et need emaüsas tapetud laste kasutamise keelu pandeemia ohu tõttu tühistaksid.

Ühendriikide teadlased sooritasid nimelt 2019. aastal katse, kus hiirtesse istutati inimese loote kude ja mis arenes algelisteks kopsudeks. Kopsud on kehaosa, mis on pärgviiruse ravis kõige nõrgem lüli. Sellised "inimhiired" annavad mõne teadlase arust lootust hiina viiruse ravi väljatöötamiseks, sest inimeste kopsudega hiired saab nakatada inimeste omaga väga sarnasesse pärgviirusesse – tavalised hiired pärgviirusesse ei nakatu – ja nii nende peal katseid sooritada.

Ainus selliste kudede allikas, mida Hasenkrug ja teised temaga ühel nõul olevad teadlased kasutada soovivad, on valikulise abordi sooritanud emad.

Ühendriikide tervishoiu- ja sotsiaalteenuste ministeerium põhjendas oma keeldu järgmiselt: "President Trumpi valitsuse üks prioriteete on inimelu väärikuse kaitsmine alates eostumisest kuni surmani."

Konservatiivne naiste tervise eest seisev Ameerika Ühendriikide mõttekoda Charlotte Lozier Institute'i (CLI) üllitas teadlaste nõudmise peale avalduse: "Inimesed, kes soovivad eksperimenteerimiseks kasutada abortidega tapetud laste kehaosasid, kasutavad pärgviiruse pandeemiat häbitult ära. Nad mängivad keerulisel ajal inimeste hirmudega eesmärgil, et vähesed valitud saaksid oma uuringutes kasutada tapetud loodete kudesid."

Mõttekoja sõnul on tapetud laste kasutamisele olemas kaasaegsed ja tõhusad alternatiivid. "Lisaks on täna väljatöötamisel üle kuuekümne võimaliku pärgviiruse ravimi ja mitte üheski neist ei vajata tapetud sündimata laste kudesid," jätkab CLI.

"Asemel, et tegeleda selliste ebaausate väidete arutamisega, peaksime me keskenduma edukatele ja eetilistele lahendustele, mis ei nõua laste kehaosade kasutamist," kirjutab CLI.

Abordiga saadud kehaosade asemel saab kasutada täiskasvanutelt ja lastelt kogutud, annetatud ja biopsiaprotseduurides järele jäänud, ravioperatsioonides eemaldatud ning post-mortem saadud kudesid.

Piisavalt on näiteid, kus selliseid eetilisi alternatiive on kasutatud meditsiiniteaduses ka kõige keerulisemate – nagu näiteks aju areng, neuroloogilised vaevused, immuunsusreaktsioon, patogeenid ja infarkt  – protsesside uurimiseks.

Toimetas Karol Kallas