Pilt: leonardo.ai

"Ärgake üles. Kunstaru pale valetab." Mitmed kübervalla tehnoloogia eksperdid kutsuvad inimesi üles olema tehisteadvuse rakendamisel ettevaatlikud.

Käesoleva aasta 23. juunil korraldas majandusuudiste portaal Bloomberg tehisaru teemalise tehnoloogiakonverentsi, kus mitmed esinejad hoiatasid, et kunstteadvus ei ole "maagia", millisena seda üritatakse näidata, vahendab teadust populariseeriv uudisteportaal Futurism.  

Kunstaru jäetud ohutu ja võlukunsti moodi mulje loob tingimused, mille tõttu inimesed ei taju, kui igapäevaellu sekkuv ja inimesi ära kasutav antud tehnoloogia võib olla.

Mõttekoja Distributed AI Research Institute'i (Hajutatud tehisaru uuringute instituut; DAIR) juht Alex Hanna juhtis oma etteastes tähelepanu, et mitmed suuremad kunstmeele arendajad, nagu näiteks OpenAI (ChatGPT) ja Stability AI (Stable Diffusion), varjavad tõika, kuidas nende tooteid käitavad tegelikult nüridat rutiinset tööd tegevad inimesed.  

"Me teame erinevatest paljastustest, et [kunstaru rakenduste] eesriide taga toimetab terve armee töötajaid, kes annoteerivad päringuid ja kellest sõltub lahenduste käigusolek" rääkis Hanna.   

"Nemad [lihttöötajad] kirjeldavad üksuseid, samas kui Sam [Altman; OpenAI tegevjuht] ja Emad [Mostaque; Stability AI tegevjuht] ning kõik teised sarnased inimesed, käivad mööda ilma ringi ja räägivad kui maagiline kõik see on. Maagiat ei ole, selle taga on inimesed," jätkas DAIRi juht.

"Need asjad peavad välja nägema isetoimivatena ja selle pealispind paistab sellisena, kuid kõige taga on väga palju inimtööjõudu."

Hanna on äärmusvasakpoolne aktivist ja DAIR pigem aktivistide organisatsioon. 

Sihtasutuse Signal, mis arendab turvalist suhtlemisrakendust Signal, president Meredith Whittakeri kunstaru-mured on seotud inimeste iseolemisega, mida ähvardavad ChatGPT sarnased juturobotid. 

"Ma arvan, et mõned inimesed siin saalis kasutavad kunstaru, kuid suurem osa inimestest on tehisteadvuse jaoks vahendid, keda kasutatakse ära (subject)," kuulutas Whittaker. "Küsimus ei ole isiklikes valikutes."

Signali juht tõi näite inimesest, kelle laenusoovile annab pank eitava vastuse. Inimesed ei teadvusta, et "selle otsuse taga on süsteem, mida tõenäoliselt käitab mingi Microsofti rakendusliides (API), mis otsustas inimese sotsiaalmeedia kontode läbi kammimise järel, et ta pole laenu vääriline".

Ta lisas, et pole kindel, kas kunagi saab olema mingi süsteem, mis inimesi sellisest lahendusest teavitab.

Kunstmeele mudelite toimetamised pole ainult avalikkuse eest varjatud, need toimivad lisaks "jälgimistehnoloogiana". Need jälgivad inimesi tohutute üksikute inimeste ilmavõrgu-tegemiste otsa ehitatud andmekogude kaudu, mis viimaks koonduvad tehisteadvuse ettevõtete kätte. Need andmekogud riisutakse kokku ilmavõrgu miljarditelt lehekülgedelt ja kasutust leiavad kõigi inimeste andmed, kes kasvõi korra on internetis käinud.

"Neist andmetest saavad andmed minu kohta," jätkas Whittaker. "Need ei pea olema õiged. Need ei pea peegeldama, kes ma olen ja kus ma olen. Kuid neil on märkimisväärne võim minu elu üle ja seda võimu saavad kasutada tehisteadvust kasutavad ettevõtted."

Toimetas Karol Kallas