Foto: Piqsels

Tehnoloogiaettevõtted Google ja Facebook vähendasid 2023. aastal märkimisväärselt mitmekesisuse, kaasamise ja õigluse programmide mahte.

Mõnes tehnoloogiaettevõttes vähendatakse mitmekesisust, kaasamist ja õiglust (diversity, inclusion & equity; DIE) lausa 90 protsendi võrra, vahendab NewsMax.

Põhjuseks tuuakse tarbijate üha suurenevad kahtlused DIE mõistlikkuse osas. Oma osa mängivad lisaks USA Ülemkohtu 2023. aasta juunis langetatud otsus, millega keelati ülikoolidel ära rassistlik ja positiivselt diskrimineeriv üliõpilaste vastuvõtt ning vajadus tõmmata kulusid kokku.

DIE valdkonna juhid süüdistavad samas "ärklemise tagasilööki".

Kurjategija ja narkomaan George Floyd

Google võttis DIE tõsisemalt käsile 2020. aastal. Ettevõtte juht Sundar Pichai teatas toona, et eesmärgiks on "jätkusuutliku õigluse ehitamine Google'i must+ kogukonna heaks ja väljaspool ettevõtet tagada, et Google'i toodetest oleks kõige enam kasu hetkedel kui kõige rohkem mustadest kasutajaid seda vajavad".

Suurettevõtete Ameerika hüppas DIE rongile peale musta narkomaanist kurjategija George Floydi õnnetut terviserikkest tingitud surma vahistamise ajal ja lubas tumedasse õiglusesse ning mitmekesisusse panustada igal aastal miljoneid dollareid.

Google lubas näiteks suurendada vähemusgruppide esindatust juhtkonnas 2025. aastaks 30 protsendi võrra, kahekordistada mustade tavatöötajate palkamist, üldse muutuda inimeste palkamisel, koolitamisel ja edutamisel hulga kaasavamaks ning hoolitseda mustade töötajate vaimse ja füüsilise tervise eest. 

Meta tegevjuht (COO) Sheryl Sandberg lubas samal ajal palgata 30 protsenti rohkem värvilisi inimesi ja suurendada mustade ülemuste osakaalu 2025. aastaks 30 protsendini. 

"Rassiõigluse ja -võrdsuse saavutamine on meie kõigi ühine eesmärk. See on eesmärk, mille nimel tuleb vaeva näha," kirjutas Mark Zuckerbergi õde töötajatele.

Kuid 2023. aasta lõpuks otsiti võrreldes aasta varasemaga tehnoloogiasektoris DIE töötajaid 44 protsendi võrra vähem, näitab tööotsingute ettevõtte Indeed statistika. 2020. ja 2021. aastal kasvas nõudlus DIE töötajate järele 30 protsenti.

Tänaseks on nii Google kui Meta vallandanud suure osa oma DIE töötajatest.

Kui USA ülemkohus keelas 2023. aasta suvel ära ülikoolide mustade eelisjärjekorras vastuvõtu, siis saatis see signaali ärimaailma, et ka ettevõtted võidakse musta rassismi pärast kohtusse kaevata.

Majanduslangusest tingitud kokkuhoid

"Kui majandus hakkab tehnoloogiasektoris kokku tõmbama, siis esimesena vähendatakse DIE osakondade eelarveid," leiab DIE konsultatsiooniettevõtte Empovia asutaja ja juht Melinda Briana Epler.

Epleriga nõustub Gap Consultingu tehnoloogiasektori ettevõtete nõustaja Devika Brij: "Kui George Floydist sai jututeema, siis ettevõtted ja nende juhid andsid üha suuremaid DIE lubadusi, kuid ainult mõned aastad hiljem vaadatakse, kuidas DIE meeskondi kokku tõmmata." 

Brij sõnul on mõned tema kliendid vähendanud DIE eelarveid 90 protsendi võrra või lõpetanud oma ettevõtetes selliste osakondade tegevuse.

2023. aastal vallandasid nii Google kui Meta hulgaliselt DIE valdkonna ülemusi. Samuti on mõlemad ettevõtted vähendanud väheesindatud talendi koolitamist.

Mõlema ettevõtte pressiisikud väidavad siiski, et kumbki ettevõte pole oma DIE usust taganenud.

"Rassiline arvestus"

Mitmekesisuse juhid tunnevad ennast mahajäetutena. AnitaB.org, mis korraldab Grace Hopperi nimelist naiste tehnoloogiakonverentsi, tegevjuht Brenda Wilkerson tunnistab allakäiku. "Möödunud aastal kustutati ära osa progressist, mida me olime viimastel aastatel saavutanud töös ühiskonna paljude väljakutsetega."

"Siis on veel rassiõigluse vastane tagasilöök," lisas ta osutades ülemkohtu otsusele ja nimetas viimase positiivse diskrimineerimise lõpetamist "ärklemise draamaks".

DIE valdkonna aktivistid ja juhid kurdavad, et kui maailm on hetkel tehisaru revolutsiooni keskmes, siis DIE ideoloogia osakaalu vähendamine tehnoloogiaettevõtetes võib tähendada, et kunstteadvus pole vajalikul määral mitmekesine, kaasav ja õiglane.

Toimetas Karol Kallas