Pärast terrorirünnakut Brüsseli lennujaamas, 22.03.2016. Foto: Ketevan Kardava, Gruusia Rahvusringhääling/AP/Scanpix

Brüsseli terrorirünnakute järel on mõned Eesti väljaanded asunud taas nahutama migratsiooni ja multikultuurilisuse eest hoiatanud konservatiivseid poliitikuid, nimetades nende kommentaare "parastamiseks" ja neid endid terroristide relvavendadeks.

Brüsseli Zaventemi lennuväljal toimus 22. märtsi hommikul kaks võimast plahvatust, kolmas plahvatus leidis aset Maelbeeki metroojaama juures. Surma on saanud üle 30 inimese, vigastatuid on paarisaja ringis.

Välisministeerium soovitab Brüsselit vältida

Euroopa Komisjoni endise asepresidendi Siim Kallase hinnangul on tegemist uue sõjaga Euroopa vastu, kus sihtmärgiks on tsiviilelanikud muidu turvaliseks ja rahulikuks peetud Brüsselis. Siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsleri Erkki Koorti sõnul on Euroopa sattunud sellisesse keerisesse, kust on ääretult raske välja pääseda.

Eesti välisministeerium soovitab Brüsselisse mitte reisida, Brüsselis viibijatel aga vältida rahvarohkeid kohti ja ühistransporti. Samuti soovitab ministeerium Brüsselis viibijatel täita sealsete ametivõimude korraldusi.

EKRE Riigikogu fraktsiooni nõuniku Urmas Espenbergi sõnul näitab elu, et reisimine Lääne-Euroopa suurlinnadesse muutub aina ohtlikumaks ja ei erine turvalisuse aspektist peagi enam oluliselt Lähis-Idast või teistest "kuumadest" kolmanda maailma riikidest. "Küsimus on, kas me sellist Euroopat tahtsimegi, kus ei ole enam turvaline elada ja reisida," ütles Espenberg Uutele Uudistele.

Martin Helme: meie kvoot on null

EKRE fraktsiooni juht Martin Helme sidus Brüsseli teisipäevased pommiplahvatused migratsioonipoliitikaga ning kinnitas selle valguses, et Eesti kvoot pagulaste vastuvõtmise osas peab olema null, kirjutas portaal Uued Uudised.

"Brüsseli lennujaamas toimub tulistamine ja plahvatused, tegelased hüüavad allah akbar, aga progressiivsed sallivuslased teavad, et sellel pole mingit pistmist islamiga ja ammugi pole sel mingit pistmist immigratsiooniga! Ühesõnaga, inimesed, parem eirake seda kõike, sest muidu te tegelete ühiskonnas hirmuõhustiku õhutamisega," kirjutas Helme sotsiaalmeedias.

Tema sõnul tuleb ilmselt leppida, et vasakpoolsed ei olegi võimelised enam oma "multikulti võlumaailmast" välja tulema ega suuda muuta oma seisukohta immigratsiooni ja islamiseerumise osas isegi siis, kui õhku lendavad nende oma lähedased ja vägistamised toimuvad nende endiga.

"Mis siis ikka, tuleb lihtsalt leppida, et ühiskonnas on alati mingi osa neid, kes on pigem valmis surema ja teistel laskma surra, kui loobuvad oma läbikukkunud ideoloogiast. Meie, terve mõistusega inimeste asi on lükata nad aruteludest ja otsustustest nii kaugele, kui võimalik ja teha kõik mis vaja, et hoida oma kodumaa turvalisena. Meie kvoot on null," rõhutas Helme.

Tema erakonnakaaslase Jaak Madisoni sõnul on praegu Brüsseli lennujaamas käimas projekt "Erinevus rikastab ja tere tulemast immigrandid!" "Süütud inimesed lastakse õhku ja EL-i liidrid korrutavad mantrat, et olgem sallivad ja avatud. Olemegi sallivad oma rahvaga, kuid mitte illegaalidega, kelle koht ei ole ega saa kunagi olema Euroopas," märkis Madison.

Krister Paris: terroristide relvavennad Eestis aplodeerivad

Helme ja Madisoni sõnavõtud ei jäänud suuremate meediaväljaannete tähelepanuta. Postimehe ajakirjanik Toomas Randlo informeeris lugejaid, et "EKRE liikmed tegid sotsiaalmeedias Brüsseli rünnaku järel parastavaid märkusi".

Eesti Päevaleht arvamustoimetuse juhataja Krister Paris aga avaldas kärmesti repliigi pealkirjaga "Aplaus terroristide relvavendadelt Eestis", kirjutades: "Ma pole isegi kindel, kas kõik paugud olid juba kõmatanud, kui juba hakkas Toompealt Brüsseli terroristide aadressil plaksutamist kostma. EKRE parlamendisaadikud Martin Helme ning Jaak Madison postitasid kiiresti sotsiaalmeediasse võidurõõmsaid kommentaare, mille sisu võib võtta lühidalt kokku sõnapaariga: saite nüüd!"

"Terroristide ning meie kodukootud populistide soovid kattuvad siin peaaegu täielikult. Mõlemad kasutavad laipu Euroopa nõrgestamiseks ning killustamiseks (eks juhuslikult rõõmustaks sellise resultaadi üle ka Kreml – ma jätkuvalt imestan, kui suurel määral kattuvad EKRE kahe poliitiku eesmärgid peale terroristide ka Putini omadega)," jätkas Paris.

EKRE poliitikute reaktsioone Brüsseli terrorirünnakutele on tauninud ka mõned poliitikud nagu Eiki Nestor (SDE) ja Annely Akkermann (IRL). "Tervele mõistusele ei ole kohane koguda terrori najal poliitilisi punkte," ütles riigikogu esimees Nestor ilmselt EKRE-le vihjates. "Eesti on turvaline paik tänu ühtsele Euroopale, mitte tänu enda väljalülitamisele kaasaegsest maailmast. Iga vähegi arukas inimene teab, et see viimane pole lihtsalt võimalik."