USA uudiskanali CNN "aasta ajakirjanik 2014" Claas Relotius Saksamaalt. Foto: Scanpix

Saksa ajakiri Der Spiegel on vallandanud oma staarajakirjaniku Claas Relotiuse, kes "võltsis väga suurejooneliselt oma artikleid ja mõtles isegi välja tegelasi, tüssates nii lugejaid kui oma kolleege."

Mõned lugudest keskendusid Ameerika Ühendriikidele ning apelleerisid ebameeldivatele euroopalikele stereotüüpidele sealsetest elanikest, aga ka konkreetsemalt president Donald Trumpi valijatest ja toetajatest.

Der Spiegeli teatel avaldasid Relotiuse artikleid muuhulgas ka sellised peavooluväljaanded nagu Cicero, Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, Financial Times Deutschland, Die Tageszeitung, Welt ja Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Paljude muude tunnustuste hulgas pälvis Relotius 2014. aastal CNNi "aasta ajakirjaniku" tiitli.

Relotiuse suhtes tekkisid kahtlused kõigepealt kolleegil ja mõnede lugude kaasautoril Juan Morenol, kes sõitis Ühendriikidesse kontrollimaks fakte kohapeal.

Samal ajal olid mitmed ameeriklased juba ise nende kohta kirjutatud valedele jälile jõudnud ning sellest ka avalikkust teavitama asunud.

Ameeriklaste kodulinna oli Relotius halvustavalt kirjeldanud kui kohta, "kus nad pühapäeviti Trumpi pärast palvetavad", maalides kohalikest pildi kui "immigrante pelgavatest" ja "relvadest sisse võetud" negatiivsetest tegelastest.

Vasakpoolsete vaadete poolest tuntud Der Spiegeli ajakirjaniku kirjelduste kohaselt pidasid need inimesed Arizona piiril Mehhikoga migrantidele jahti. Ilmsiks tulnu valguses väidetakse, et ajakirjanik võis oma töös lähtuda ideoloogilisest kallutatusest.

Ajakirja toimetuse kinnitusel "pani Claas Relotius oma pettusi toime tahtlikult, metoodiliselt ja kriminaalse kavatsusega…" ning "mõtles ise välja dialooge ja tsitaate."

Relotius on oma süüd tunnistanud. Mõnda aega tõrjus ta kõik kolleegide, kaasa arvatud Moreno süüdistused ja kahtlused oskuslikult tagasi, kuni viimast hakati juba kahtlustama mingil põhjusel tema vastu tegutsemises.

Lõpuks ei saanud Relotius aga enam süütunde tõttu öösiti und ning andis end hirmust ajendatuna üles.

Der Spiegelil on veebis üle 6,5 miljoni lugeja ning trükieksemplare müüvad nad ligikaudu 725 000 koopiat kuus.

Toimetas Urho Meister