Ühendkuningriigi kõrge erusõjaväelane Tim Collins kirjutab Telegraphis, kuidas riigikaitse vastu toimub täna hästi organiseeritud ja täpselt sihitud rünnak ning see ei huvita pea mitte kedagi.
Ühendkuningriigi sõjaväe varustamises valitseb kaos ja seda kõige puhtama asjatundmatuse ning saamatuse põhjusel. Samal ajal on näota inimesed alustanud kaitsejõudude vastu kolmeharulist rünnakut, mille eesmärgiks on meie veelgi ulatuslikum relvitustamine, võimekate inimeste kaitsejõududest eemalepeletamine ja nende, kes seni riiki tõhusalt teenivad, lahkuma sundimine.
Kaitseminister Grant Shapps tõdes mõned päevad tagasi, et ärklejate ja vasakäärmuslaste kultuur on tunginud armeesse. Ta küsib, kes ja mis volituse või meelevallaga otsustas pöörata pahupidi Ühendkuningriigi kaitsejõudude olemuse. Peale kõige muu on selliste küsimuste küsimine tema töö. Valitsuse kõige tähtsam ülesanne on oma rahva kaitsmine.
Esimene haru
Kõnealuse rünnaku kõige olulisemate elementide hulgas on esikohal värbamise tõkestamine. Seda tehakse elanikkonna enamuse (kes on meie riiki sajandeid kaitsnud) eemale peletamisega. Samal ajal pööratakse ohtralt tähelepanu mitmekesisusele ja üritatakse värvata ühiskonnagruppe, kellel pole mitte mingisugust huvi, seda nii kultuurilistel kui usulistel põhjustel, ühineda sõjaväega. Samal ajal külvatakse inimesed üle propagandaga, et igasugune kodumaa armastuse väljanäitamine kujutab endast valget ülemvõimlust.
Teine haru
Teise rünnakumooduse osaks on "ebasoovitavate isikute" moraali halvamine, nende eraldamine ja häbistamine. "Ebasoovitavad isikud" on inimesed, keda õhuväe endine juht marssal Michael Wigston nimetas näiteks "kasutututeks valgeteks meespilootideks".
Kolmas haru
Taustakontrolli reegleid muudetakse leebemaks, mis muudab meie vaenlastele sõjaväkke imbumise hõlpsamaks. Ühest viimasest sõnumist saab selgelt aru, et "soovitakse muuta taustakontrolli nõudmisi", mille tulemusel saab palgata luurajate ja ohvitseride ridadesse "mitmekesiseid" inimesi, sealhulgas ametikohtadele, kus on "piiramatu ligipääs riigisaladustele".
Viimane "haru" on ilmselt kõige ohtlikum. Laupäeva õhtul (10.02.2024) tapeti Somaalia pealinnas Mogadishus asuvas sõjaväebaasis (General Gordon) hulk Araabia Ühendemiraatide ja Bahreini ohvitsere inimeste poolt, keda nad pidid välja õpetama. Tulevastele sõduritele ei tehtud nii põhjalikku taustakontrolli kui varem. Rünnaku eest võttis vastutuse al-Qaedaga seotud rühmitus al-Shabab.
Ärklemine laastab kaitsejõude
Laevad, mis hiljuti on läbinud väga kalli uuenduskuuri, kantakse maha. Merevägi ei saa osa võtta NATO õppustest, veel vähem saata üksuseid Punasele merele kaitsma kaubalaevu Iraani toetatud houthide rünnakute eest, kuna pole piisavalt mereväelasi. Merevägi üritas oma läbikukkumist veelgi süvendada, kui soovis osa mereväelasi ja meremehi muuta mitmekesisuse ning kaasamise ülesandeid täitvateks ohvitserideks. Sedasi sooviti võimendada personali "läbielatud kogemusi" (lived experience). See juhtus ajal kui mereväel on tõisiseid probleeme laevade mehitamisega ja seda tehti värbamise aseainena.
Mis tänaseks on jäänud Ühendkuningriigi kaitsejõududest järele, on vaevu tegutsemisvõimeline. 72 000 töötajast on ligi pooltel terviseprobleemid, mille tõttu pole nad täiel määral võimelised oma ülesandeid täitma. Püüdlused kaasata rohkem naisi eesliinile, kus nad peavad kandma lahinguvarustust pikkade vahemaade taha, on neile mõjunud väga rängalt, mis pole ka üllatav.
Sõjaväe varustuse seisund on hädine. Meil pole enam praktiliselt suurtükisüsteeme, kuna AS 90-d anti koos suure koguse lahingumoonaga ukrainlastele ja uus süsteem pole teenistusse rakendatud. Läbikukkunud kaitsevarustuse hankeprogrammi käigus on kümme aastat tagasi 5,5 miljardi naelsterlingi (ca 6,4 mlrd €) eest tellitud 589-st lahingsoomukist kaitseministeeriumile antud üle vaid 44 sõidukit.
Kõige enam teeb mulle muret tankide puudus. Eelmisel aastal tõdeti, et Ühendkuningriigil on vaid 157 Challenger 2 tanki (main battle tank), mis on kas kasutusvalmis või on võimalik viia 30 päevaga lahinguseisukorda. Teoorias peaks kaitsejõududel olema 227 tanki. Tänaseks on olukord ilmselt isegi hullem. Kaitsemninisteeriumi haldusalas on 93 mitmekesisuse võrgustikku. Nii palju töötavaid Challenger 2-tesid meil ei pruugi enam olla.
Õhuvägi (RAF) on samas valguskiireks. Ma käisin eelmisel aastal staabiülemate konverentsil. Nad taastuvad neid laastanud ärklemise poliitikatest ja on täna õhuväe juhi marssal Sir Rich Knightoni juhtimisel kindlameelsed ning pühendunud.
Rahvas nõuab vastuseid ja kaitsejõude laastavad võrgustikud tuleb laiali saata. Vajalikul hulgal sõdureid on võimalik värvata. Kui ma asusin pataljoni etteotsa, oli seal 250 sõdurit, aga paberil pidi olema 700. Me korraldasimne Kuninglikes Iirlastes (Royal Irish) ise värbamiskampaania ja kahe aastaga jõudsime täisvõimsuseni – seda iirlastega. Täna pole see enam võimalik, kuna sõlmitud on leping allhankijaga. Allhankija tunnistab, et ei suuda täita värbamise kogust ka käesoleval aastal ja tegi meeleheitliku ettepaneku, et peaks hakkama võtma sõjaväkke nähtavate tätoveeringutega, tolmuallergia ja sammaspooli käes kannatavaid inimesi.
Me oleme riik, mida keegi ei kaitse.
(Kolonel Tim Collins on Briti Armee eruohvitser, kes teenis nii SAS-is kui 2003. aastal Iraaki tungimise ajal Royal Irish üksuse juhina. Tema toona enne lahingut sõduritele peetud kõne kajas vastu kogu maailmas.)
Tõlkis Karol Kallas