Saksamaa ajakirja Stern kaas, 25.08.2017. Foto: Scanpix

Poola meediaväljaanne Gazeta Prawna nendib, et peagi ametisse vannutatav Trumpi administratsioon „võib hävitada Saksamaa" ning kahjustada seeläbi tõsiselt ka Poola majandushuve. Peamine majandussõja relv, mida Trump kõikide eelduste kohaselt ka Euroopa Liidu vastu hakkab rakendama, on kaitsetollid Euroopa riikides toodetud kaupadele ja teenustele. 

„10-protsendiliste tariifide kehtestamine USAsse imporditavatele kaupadele tabab paratamatult kõige rängemalt Saksamaad kui ELi suurimat majandust ning Poola peamist kaubanduspartnerit," kirjutab Gazeta Prawna. 

„Pärast vabariiklaste võitu USA presidendivalimistel hakkavad eksperdid vaagima stsenaariume USA majanduspoliitika oodatavatele muutustele. Suurimaks kannapöördeks kaubandussuhtes peaks saama 10-20-protsendiliste tariifide kehtestamine kõikidele USAsse imporditavatele kaupadele," lisab leht.

Poola väljaandes viidatakse USA investeerimispangale Goldman Sachs, mille analüütikud on seisukohal, et Trumpi administratsioon võtab küll sihikule EL-ist pärit tooted, kuid ei pruugi koheselt kõiki hüviseid tariifidega maksustada. Seevastu võtmetööstuseks peetavat autotööstust ootavad kindlasti vähemalt 10%-lised importmaksud, mis saab kõige valusamini tabama Saksamaa majandust, vähendades koheselt selle SKT-d vähemalt 0,6% võrra. 

Goldman Sachsi analüütikute hinnangul puudutavad Euroopa autotööstusele kehtestavad tariifid umbes 80 miljardi dollari väärtuses kaubavahetust USA ja ELi vahel. 

Goldman Sachs ei ole ainus finantsettevõte, mis on sarnaseid prognoose teinud. Saksa majandusinstituut IW märgib, et Saksamaa SKP langeb järgmise kolme aasta jooksul hinnanguliselt 1,5 protsenti, kusjuures Trumpi tariifipoliitika kaotaks Saksamaa SKTst koheselt umbes 33 miljardit eurot (märkus: pisut alla 1% Saksamaa Liitvabariigi siseriiklikust kogutoodangust). 

Kuna Saksamaa seisab niigi silmitsi drastilise majanduslangusega ning valitsuskoalitsiooni lagunemisega, on kaubandussõda USA-ga viimaseks asjaks, mida Berliin lähitulevikus vajab. 

Analüütikud on teoretiseerinud, mis võiks olla USA ja Euroopa majandussidemete lõdvenemise katalüsaatoriks ning välja on pakutud arvukalt erinevaid stsenaariume. Muuhulgas ka Trumpi administratsiooni vastusamme Euroopa Liidu viljeletavale tsensuuripoliitikale, mis on asunud üha enam piirama (Trumpi valitsuse eeldatava liikme) Elon Muski sotsiaalmeediaplatvormi X (endine Twitter). 

USA asepresidendi kandidaat J. D. Vance on varemalt intervjuudes maininud võimalust USA sõjalise kohaloleku minimeerimiseks seoses Euroopa Liidu meetmetega sõnavabaduse pärssimiseks sotsiaalmeedia platvormi X näitel. 

Vance'i sõnul ei saa sõnavabadust mitte austavad riigid tulevikus loota USA sõjalisele kohalolekule juhul kui tsensuuripoliitikat ei muudeta. Kui Trumpi administratsioon on valmis kaaluma juba USA sõjalise kohaloleku minimeerimist Euroopas, siis on tõenäoline, et analoogset survepoliitikat ollakse valmis rakendama ka kaubandus- ja majanduspoliitika vallas. 

Toimetas Adrian Bachmann