Vabariiklaste kontrolli all olev USA senat alustas uut tööaastat kaudse kriitikanoolega president Donald Trumpi otsuse pihta tuua väed välja Süüriast.
Nimelt puudutab esimene spiiker Mitch McConnelli osalusel esitatud eelnõu sisuliselt Süüria poliitika arutelu käivitamist senatis selsamal hetkel, mil Trump Ühendriikide vägesid sealt "koheselt" ja "täielikult" välja tuua üritab.
Samal ajal on kõrged USA valitsusametnikud asunud kustutama presidendi poolt süüdatud "tulekahjut" ja väitnud muuhulgas, et enam kui 2000 sõjaväelase äratoomiseks Süüriast pole kindlat tähtaega paika pandud ning esmatähtis olevat mitte jätta varasemalt okupeeritud Süüria kirdeossa "võimuvaakumit", vahendab ZeroHedge.
Teadaolevalt keskendub eelnõu uutele Süüria valitsuse pihta plaanitavatele sanktsioonidele. NBC kirjelduse kohaselt "ei saa kongress küll sundida vägede ülemjuhatajat (ehk president Trumpi – toim) vägesid Süürias hoidma, kuid senati personali sõnutsi on samm astutud osutamaks vajadusele USA tugeva ja jätkuva kohalolu järele Lähis-Idas ning taaskehtestamaks kongressi rolli rahvusliku julgeoleku valdkonnas."
Eelnõu "esitati olukorras, kus paljud Trumpi liitlased vabariiklikus parteis on liitunud demokraatidega, mõistes hukka teadaande Süüriast lahkumisest liitlastega konsulteerimata, nuttes samal ajal taga endise kaitseministri Jim Mattise tagasiastumist" tulenevalt sellest.
Vaatlejate hinnangul "tegutseb senat tempokalt kehtestamaks oma vaatenurka USA poliitika osas Süürias ja Lähis-Idas laiemalt, ning [kõnealune eelnõu] võib aidata lükata ümber president Trumpi otsuse USA väed Süüriast ära tuua."
Märkimisväärne on ZeroHedge'i ajakirjanike hinnangul, et kongress üritab "taaskehtestada" oma rolli riikliku julgeoleku vallas hetkel, mil USA president üritab Lähis-Idast taanduda.
Mäletatavasti on Trump tunnistanud, et Süürias pole midagi peale "liiva ja surma" ning nentinud, et "see pole minu süü. Mina meid sinna ei pannud."
Toimetas Urho Meister