Tšehhi valitud president Petr Pavel Foto: Scanpix

Tšehhi tulevane president Petr Pavel vihastas tõsiselt Ukraina juhtkonda, kui hoiatas Ukrainat ja selle lääneliitlasi Venemaa poolt okupeeritud Ukraina territooriumi vabastamise eest. 

Pavel kutsus Ukrainat ja selle lääneliitlasi olema käimasolevas sõjas Venemaaga "realistlikud" ja hoiatas võimalike sõja tulemuste eest, mille tulemusena võib Venemaa riigina kokku kukkuda ja nii tuua piirkonnas kaasa palju suuremad probleemid, vahendab ReMix.

Pavel esines oma mõtteavaldustega Müncheni julgeolekukonverentsi laupäevasel sessioonil. Ta arvas, et teatud Ukraina osade vabastamine Venemaa okupatsioonijõududest toob vältimatult kaasa "talumatud inimkaotused" ja Ukraina ning selle liitlased peavad sellisel juhul "valmistuma halvimaks".

"Me peame olema hoolikad tõugates Ukrainat teatud tulemuste suunas. Võib-olla mingis punktis Ukraina muudab oma nägemust," lisas Pavel, kes on endine NATO kindral.

Pavel, kes vannutatakse Tšehhi presidendiks 9. märtsil, väitis et Ukraina hiilgav võit, mis tooks kaasa Venemaa Föderatsiooni lagunemise, mõjuks piirkonnale katastroofiliselt ja lääs peaks vältima sellise tulemuse toetamist.

"On võimalik, et see toob kaasa Venemaa kokkukukkumise," rääkis Pavel osutades Ukraina võidule, mis tähendaks kogu riigi territooriumi vabastamist ja säilitamist. "Kui Venemaa kukub kokku, siis on meil rohkem probleeme ja meil pole kellegagi rääkida relvastusest loobumise teemal."

Tema sõnul ei tooks selline olukord Euroopa jaoks kaasa midagi head ja lagunenud Venemaast saaks tohutu turvarisk.

Paveli seisukohtade osas oli kõige kriitilisem Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba, kes kommenteeris: "Me peame usaldama Ukrainat, mitte valmistuma halvimaks." Kuleba rõhutas, et igasugused järelandmised on Ukraina valitsuse jaoks vastuvõetamatud ja võrdles Paveli nõuannate järele tegutsemist allaandmisega.

Kulebat toetas Rootsi peaminister Ulf Kristersson, kes leidis, et "realistlik olemine tähendab lühinägelikkust". 

Pavel täpsustas oma seiskohta hiljem sotsiaalmeedias:

"Minu märkused Müncheni julgeolekukonverentsi Ukraina paneelil ei seadnud mitte mingil viisil küsimärgi alla Ukraina toetamist seni, kuni Venemaa on kaotanud. Kuid endise sõdurina ei soovi ma olla juhitud lootuse või usu poolt. Ma eelistan realistlikku vaadet ja faktidele toetuvat analüüsi."

Konverentsil kinnitas Pavel, et tema riik jätkab Ukraina toetamist ja lisas, et NATO liikmesriikide minimaalsed 2-protsendilised kaitsekulutused ei pruugi tulevikus olla enam piisavad.

Toimetas Karol Kallas