Geert Wilders 2016. aasta 24. juunil Budapestis Reutersi reporteri küsimustele vastamas. Foto: Scanpix

Hollandis 144 Türgi mošeed esindav "kultuuriühendus" nõuab Twitterilt Vabaduspartei liidri Geert Wildersi konto kustutamist, vahendab Voice of Europe viitega portaalile NL Times.

Türgi-islami kultuuriliidu TICF kinnitusel on paljud Wildersi postitused vastuolus Twitteri kasutustingimustega.

Kui Twitter nõudmiste ees ei nõtku, kavatseb mošeede ühendus ettevõtte kohtusse kaevata – Türgis, Marokos, Pakistanis ja Indoneesias.

Nagu selgitas ühenduse advokaat Ejder Köse, on paljud Wildersi ütlused nendes riikides karistatavad.

"Twitter pakub Wildersile platvormi levitamaks oma vihapropagandat kogu maailmas," ütles advokaat. "See tähendab, et nendes maades on karistatav mitte üksnes Wilders, vaid ka Twitter. Maailm on suurem kui Holland."

Illustreerimaks ülaltoodut tõi Köse näiteks Wildersi postituse Twitteris 2017. aasta septembrist:

"Tõde: Muhamed on eeskujuks enam kui 1 miljardile moslemile. Muhamed oli pedofiil, massimõrvar, terrorist ja hullumeelne."

Märtsis esitas Wildersi suhtes kaebuse Türgi usuasjade direktoraat Diyanet, kellega TICF on seotud, soovides süüdimõistvat otsust tema poolt Twitterisse riputatud video eest, milles muuhulgas sedastatakse, et "islam on terror, sundabielud, aumõrvad, šariaat ja orjus."

Video lõpeb sõnadega "islam on surmav" ning sõna "islam" all olevast punasest joonest hakkab seepeale nõrguma verd.

Hollandi riigiprokurör video tõttu Wildersi vastu kohtuasja ei algatanud, mistõttu üritab TICF nüüd islamimaade kaudu asju ajada.

Nagu väidab advokaat Kose, "kahjustab Wilders moslemeid struktuurselt ja õigustab vägivalda."

Wilders on vastanud advokaadi väitele eraviisilise postisuse teel ning kinnitanud, et "ma pole iial vägivalda õhutanud, ma mõistan vägivalla hukka, see on advokaadist väga õel ja pahatahtlik seda järeldada, kuna tõendeid sellest ei ole."

Wilders Ungaris: Lääne-Euroopas ei ole Orbáneid