Foto: Piqsels

Twitter üllitas 10. detsembril neljanda osa sõnavabaduse piiramise paljastustest, mille sisuks oli president Donald Trumpi lõplik sotsiaalvõrgust eemaldamine.

Postitustelõime autoriteks on kirjanik, ajakirjanik ja ühiskonnategelane Michael Shellenberger ning kirjanik ja dokumentalist Leighton Woodhouse.

Autorid kirjutavad, et 7. jaanuaril Twitteri juhtkond:

  • Mõtles välja õigustuse Trumpi keelustamiseks.
  • Muutis enda reegleid ainult Trumpi pärast, mis ei kehtinud teiste poliitiliste juhtide jaoks.
  • Keelu mõju sõnavabadusele või selle mõju demokraatiale neile muret ei valmistanud.

Twitter tõrjus aastaid üleskutseid Trumpi keelustamiseks. 2018. aastal selgitati: "Maailma [riigi]juhi tõkestamine Twitteris varjaks olulist teavet ja raskendaks nende inimeste sõnade ning tegude üle peetavat vajalikku arutelu."

Kuid peale 6. jaanuari sündmusi kasvas Twitteri sisene ja väljast avaldatav surve Twitteri juhile Jack Dorsey'le. Trumpi tühistamise nõudjate seas oli endine esimene abikaasa Michelle Obama ja mõjukas aktivistide vabaühendus ADL (Laimuvastane liit; Anti Defamation League).

Dorsey oli samal ajal puhkamas Prantsuse Polüneesias ja kuigi ta võttis juhtkonna koosolekutest telefoni teel osa, delegeeris ta oluliste otsuste tegemise justiits-, poliitikate ja usalduse valdkonna ülemusele Vijaya Gaddele ja maailma usalduse ja turvalisuse valdkonna juhile Joel Rothile

Autorid toovad olulise kontekstina välja, et kui vaadata, millisele poliitilisele parteile on Twitteri töötajad annetusi teinud, siis 2018., 2020. ja 2022. aastal läks vastavalt 96, 98 ja 99 protsenti rahast demokraatidele.

Roth säutsus 2017. aastal: "Valges Majas on päriselt natsi(onaalsotsialisti)d". 2022. aastal kirjutas ta kolleegile, et tema eesmärgiks on "juhtida maailma muutmist" ja see on põhjus, miks temast ei saanud teadlast.

Edasised postitused näitavad, kuidas Gadde, Roth ja ilmselt teisedki tippjuhid survestasid Dorsey't, et viimane lubaks valimistega seotud sisu rohkem tsenseerida. Dorsey andis survele järele.

8. jaanuariks jõudsid Twitteri juhid otsusele visata Trump sotsiaalvõrgust alatiseks välja, tuues ettekäändeks "ohu, et ta õhutab edaspidi vägivalda". 

Kui 2021. aasta 8. jaanuaril põhjendati Trumpi keelustamist ohuga, kuidas inimesed võivad tema säutse tõlgendada, siis 2019. aastal oli Twitteri seisukohaks, et see "ei ürita langetada otsuseid võimalike sisu tõlgenduste ja kavatsuste teemal".

Säutsulõime koostajad märgivad, et alama astme töötajate hulgas leidus siiski kahtlejaid, kui õigustatud on kellegi ad hoc ära keelamine.

Lisaks Trumpi keelustamisele piiras Twitter tema pooldajate postituste levikut, näiteks selliste, milles kasutati räsisilti #stopthesteal (peatage[valimiste] varastamine). 

Samuti sooviti Twitterist eemaldada kongressi liige Matt Gaetz põhjusel "ta on nagu Trump", kuid selleks ei leitud piisavalt õigustusi.

Toimetas Karol Kallas