Pilt: BigStockPhoto

Twitter üllitas reede 9. detsembri varahommikul teise paljastusteseeria, milles autor Bari Weiss selgitab, kuidas üks maailma suurimaid sotsiaalvõrgustikke endise juhtkonna ajal sõnavabadust piiras.

Twitteri lõimes esitatud paljastustes kirjeldatakse tööriistu, mida sotsiaalvõrgu endine juhtkond kasutas "nähtavuse kurnamiseks". "Nähtavuse kurnamine" (Visibility Filtering; VF) on/oli Twitteri siseringi nimi varikeelustamise (shadowbanning) kohta. 

Varikeelustamine on sotsiaalvõrgustike ja otsimootorite manipuleerimine, mille tulemusel teatud kasutajate loodud sisu teiste kasutajateni ei jõua või mida näidatakse otsitulemustes kaugel tagapool.

Endise tuntud New York Timesi reporteri Weissi postitustelõimes selgitatakse, kuidas Twitter "kurnas" konservatiivide, nagu näiteks Charlie Kirk ja Dan Boningo, postituste nähtavust.

Ühel hetkel suunas Twitter lisaks "suundumuste musta nimekirja" (trend blacklist) Stanfordi ülikooli maailmakuulsa meditsiiniteadlase Jay Bhattacharya, kuna ta põhjedas, miks Covidi aja sulgemised teevad lastele kurja. 

Weiss kirjutab:

Twitteri kutsumus oli kunagi "anda kõigile võimalus luua ja jagada ideid ning teavet, seda koheselt ja ilma tõketeta". Kuid sellest hoolimata seati aja jooksul tõkked üles.

Toome näiteks Stanfordi Dr Jay Bhattacharya, kes väitis, et Covidi sulgemised teevad lastele kahju. Twitter suunas ta salaja "suundumuste musta nimekirja", millega hoiti ära tema postituste suurem levik (trending). [Kui suur hulk inimesi twitteris ühte ja sama asja jagab, siis hakkab see "suunitelema" ja suundumusi näidatakse kasutajatele eraldi tabelina ajajoone kõrval.]  

Või vaatame populaarset parema ilmavaatega jutusaatejuhti Dan Boningot, kes ühel hetkel suunati "otsingute musta nimekirja".

Konservatiivse ühiskonnategelease Charlie Kirki kontole pandi külge käsk "ei tohi võimendada". 

Weiss juhib tähelepanu, et Twitter piiras pidevalt postituste levikut vastavalt nende "poliitilistele seisukohtadele või ideoloogiale". Ajakirjaniku sõnul kinnitavad paljud kõrge taseme allikad, et tsensuur "nähtavuse kurnamise" vormis leidis aset. Ühe ettevõtte juhtivtöötaja sõnul on tegemist "väga mõjusa tööriistaga".

"Me kontrollime nähtavust päris palju. Me kontrollime päris palju, kui suurel määral kellegi postitusi nähakse. Tavalised inimesed ei tea, kui palju me seda tegelikult teeme," kinnitas üks anonüümseks jääda sooviv tarkvarainsener, mida kinnitasid lisaks kaks Twitteri töötajat.

Weiss jätkab:

"Nähtavuse filtreerimine" (VF) tähendab Twitteri kontrolli kasutaja postituste leviku üle. Sotsiaalvõrk kasutas VFi konkreetsete kasutajate kohta käivate otsingute tõkestamiseks, see piiras teatud säutsude leitavust ja blokeeris valitud kasutajate postituste ilmumise "suunitelemise" leheküljele ning keelas nende kohta räsisildi (#) otsingud.

Seltskonda, kes otsustas kasutajate postituste ulatuse (reach) üle, kutsuti Strateegiliseks Kiirreageerimisüksuseks – Üleilmseks Kontrollimeeskonnaks (Strategic Response Team – Global Escalation Team; SRT-GET). Tihti langetas nimetatud meeskond päevas otsuseid kuni 200 "juhtumi" kohta.

Kuid lisaks tavamoderaatoritele, kes järgisid paberile kirja pandud ettevõtte poliitikaid, oli kõrgemal veel üks tasand. Seda kutsuti "Keskkonna Ühtsuse Poliitika, Poliitikate Kontrolli Tugi" (Site Integrity Policy, Policy Escalation Support; SIP-PES)  

Sellesse salajasse meeskonda kuulusid teiste hulgas juriidika, poliitikate ja usalduse valdkonna juht Vijaya Gadde, üleilmse usalduse ja turvalisuse juht Yoel Roth ja ettevõtte tegevjuhid, vastavalt Jack Dorsey ning Parag Agrawal

Lõpetuseks lubab Weiss, et paljastusi tuleb veel suuremal hulgal.

Toimetas Karol Kallas