Foto: Piqsels

Päris naistelt loomulikele naistele emakate siirdamise vallas on maailmas tehtud märkimisväärseid edusamme. Täna räägivad mõned kirurgid, kuidas ennast naiseks pidavaid mehi tuleb emakatega "võrdselt kohelda".

Augusti keskel väitsid Ameerika Ühendriikide emakate siirdamisega tegelevad kirurgid, et peatselt on võimalik ennast naiseks pidavatel meestel omaenda lapsi sünnitada, vahendab Telegraph.

Briti kirurgid nii kindlad ei ole, et selline asi osutub võimalikuks.

Üle maailma on päris naiselt loomulikele naistele seni siirdatud rohkem kui 90 emakat. Enamusel juhtudel on doonoriks olnud elus inimene.

18. augustil teatasid Londoni ja Oxfordi kirurgid "tohutust õnnestumisest", kui neil õnnestus siirdada 40-aastase doonori, kelle perekond oli "valmis", emakas tema 34-aastasele õele.

Kirurgide sõnul on nii doonor kui emaka saaja "üliõnnelikud".

Protseduur leidis aset juba veebruaris ja selle kirjeldus avaldati teadusajakirjas British Journal of Obstetrics and Gynaecology (Briti sünnitusabi ja günekoloogia ajakiri). Maailma esimene edukas emaka siirdamine toimus seitse aastat tagasi Rootsis.

Peale Rootsit on emakaid siirdatud rohkem kui kümnes riigis: Saudi-Araabias, Türgis, Ameerika Ühendriikides, Hiina Rahvavabariigis, Tšehhi Vabariigis, Saksamaal, Serbias ja Indias.

Siirdatud emakate abil on sündinud kuskil poolsada last. Emaka siirdamine aitab lapsi saada naistel, kelle emakad ei toimi või kes on kaotanud emaka kas vähi või mõne muu terviseprobleemi tõttu.

Hinnanguliselt elab Ühendkuningriigis ligikaudu 15 000 lapsesaamise eas naist, kes pole selleks emakaprobleemide tõttu võimelised.

Möödunud nädalal teatas Alabama Ülikooli juhtiv siirdamiste kirurg Paige Porrett, et emaka siirdamine on kindlasti meditsiiniliselt võimalik ka ennast naiseks pidavatele meestele, kellele sündides "määrati" mehe sugu, kuid kes hiljem on läbinud soomuutmise kirurgilise operatsiooni. Ta kirjeldas meestele emaka siirdamise tulevikku "pärani lahti" olevana. 

Porret nentis siiski, et meestele emakate turvalise siirdamiseni jõudmiseks on vaja teha ära "väga palju lisatööd".

Ennast naiseks pidavate meeste "õiglane kohtlemine"

Ühendkuningriigi kirurgide sõnul kui emakaid üldse meestele siirdama hakatakse, siis on see protseduur veel vähemalt kümne aasta kaugusel.

Londoni Imperial College'i günekoloogia juhtivkirurgi, professor  Richard Smithi sõnul pole sellisteks operatsioonideks täna "tehnilist võimekust".  

Mehe ja naise vaagnaluu võrdlus.
Pilt: onlinesciencenotes.com

Tema sõnul on meeste ja naiste vaagnaluude anatoomia erinev ja hulk lahendamist vajavaid probleeme on seotud mikrobioomiga – inimese kehas elava mikroorganismide võrgustikuga. 

"Me oleme väga teadlikud, et 2010. aastal vastu võetud soolise võrdsuse seadus näeb ette, et loomulikke naisi ja ennast naiseks pidavaid mehi tuleb kohelda võrdselt," rääkis Smith.

"Kuid selleks [emaka siirdamiseks meestele] peab olemas olema tehniline võimekus. Hetkel tehnilist võimekust ei ole." 

Ta jätkas: "Minu tunne ütleb, et kui üldse hakatakse ennast naiseks pidavatele meestele emakaid siirdama, siis need operatsioonid on aastate kaugusel. Selle juures on kohutavalt suurel hulgal samme, mida tuleb läbida. Ma kahtlustan, et selleks kulub vähemalt 10–20 aastat."

On oht, et meestele emakate siirdamisega kiirustatakse

Rootsi Göteborgi Ülikooli kliiniku ülemarst Mats Brannstrom, kes tegi 2014. aastal ajalugu, kui tema siirdatud emaka abil sündis esimene siirdatud emaka laps, kinnitab, et tema poole pöördub palju ennast naiseks pidavaid mehi. 

Kuidas teostatakse emaka siirdamist
1. Emakas eemaldatakse kas surnud või elus doonorilt.
2. Seda (taas)varustatakse verega.
3. Organ istutatakse patsiendi kehasse.
4. Patsient hakkab sööma immuunsüsteemi tegevust pidurdavaid (immunosupressioon) ravimeid.
5. Siirdatud emakasse istutatakse viljastatud munarakk.  
6. Raseduse 37.–40. nädalal tehakse patsiendile keisrilõige.
7. Kui patsient soovib, saab ta rasestuda veel korra, kui mitte, siis siirdatud emakas eemaldatakse.
8. Patsient lõpetab immunosupressantide söömise. 

"Mulle kirjutavad inimesed üle maailma. Kuid valitseb oht, et me liigume selliste operatsioonide juurde liiga kiiresti, sest mõned patsiendid on sellest väga huvitatud," rääkis Brannstrom tänavu veebruaris Euronews Next ajakirjanikele.

"Ma räägin neile: me pole teinud selleks piisavalt teadusuuringuid, kuid ma arvan, et kunagi tulevikus osutub see võimalikuks. See võib minu hinnangul võtta aega viis kuni kümme aastat."

"Kui tegemist on tõhusa lahendusega, millega ei kaasne riske, siis minu hinnangul sellele [meestele emaka siirdamisele] eetilisi takistusi ei ole," lisas ta.

"Me muudame seaduslikult inimeste sugu, me teeme keha erinevatele osadele korrigeerivat kirurgiat. Seega oleks see osa sellest." 

Briti kirurgid keskenduvad täna siiski lähitulevikule ja riigi teine emaka siirdamine on kavast teostada eeloleval sügisel.

Hetkel on arstide ühendus Womb Transplant UK saanud heakskiidu 10 emaka siirdamiseks. Viis emakat on pärit ajusurnud doonoritelt ja viis elavat naist, enamasti kas patsiendi õed või emad, on valmis oma emakast loobuma. Ühendusel on väidetavalt olemas raha nelja emaka siirdamise operatsiooni jaoks.

Womb Transplant UK hinnangul suudetakse edaspidi Ühendkuningriigis teha aastas 20 kuni 30 emaka siirdamise operatsiooni.

Ühenduse poole on selle tegevusaja jooksul pöördunud üle 500 naise. 50 neist on hetkel läbivaatamisel ja väiksem osa neist on jõudnud arenenud läbivaatuse järku.

Paremat tulemust ei oleks olnud võimalik saavutada

Professor Smithi sõnul oli Ühendkuningriigi esimene emaka siirdamise operatsioon "kirurgiliselt uskumatult edukas".

Ühe Ühendkuningriigi eksperdi sõnul on emaka siirdmaine "meditsiiniline teetähis", mis aitab inimesi, kellel varem ei olnud lootustki saada oma enda laps.

Newcastle upon Tune'i Haiglate viljakusravi ja günekoloogia nõustaja dr Meenakshi Choudhary sõnul on emaka siirdamise näol tegemist "märkimisväärse edusammuga meditsiiniteaduse ja sugude kaasamise vallas".

"See teetähis ei anna lootust mitte ainult ilma emakata sündinud noortele tüdrukutele, vaid ka laiemale hulgale isikutele, kes seisavad silmitsi järglaste saamise väljakutsetega, nagu näiteks võib neil olla vähi tõttu eemaldatud emakas."

"Samuti on see läbimurdeline emakasiirdamise saavutus, mille käigus tänaseks on sündinud laps, olla lootuskiireks ennast naiseks pidavatele meestele, kuna see osutab kui kiiresti järglaste saamise maastiku võimalused arenevad," leidis Choudhary.

Toimetas Karol Kallas