Ühendkuningriigi politsei saadab tänavatele vikerkaarevärvides "vihakuritegude politseiautod", mis peaks sisendama inimestesse julgust anda võimudele üles vihakurjategijad, nagu näiteks inimesed, kes teevad sotsiaalmeedias sobimatuid postitusi.
Cheshire'i krahvkonna politseijõudude peakonstaabli asetäitja Julie Cooke'i sõnul on autod, millele on kantud nii politseitunnused kui vikerkaarekujutised "osa meie sõidukipargist" ja politseinikud patrullivad nendega ringi igapäevaselt, vahendab The Telegraph.
Kriitikute sõnul võiksid politseinikud siiski tegeleda päris kuritegudega, nagu seda on massilised noakuriteod ja vägistamised, millest kohtusse jõuab vaid minimaalne osa.
Cooke, kes on Ühendkuningriigi Politseiülemate Rahvusliku Nõukogu (National Police Chiefs' Council; NPCC) LGBT teemade juht, õigustab vikerkaarevärvides politseiautode kasutamist ühes sotsiaalvõrgustikus avaldatud videos.
Ta nimetab vikerkaarevärvides ja "uhkuse" kirjadega politseiautosid "vihakuritegude autodeks" ja põhjendab, et politseijõud "uuendavad autoparki kogu aeg". Neil autodel on politsei tunnusmärgid ja "see on normaalne kui nendele midagi lisatakse, nagu seekord on lisatud vikerkaare poole asjad".
NPCC kõneisik rääkis ajakirjanikele, et nad ei tea kui mitu politseiautot on vikerkaarevärvidesse võõbatud, sest erinevad jaoskonnad tegutsevad sõltumatult ja see on iga jaoskonna enda otsustada mitut vikerkaareautot nad soovivad näha.
Cooke lisas, et "need autod täidavad kogukondades tavalisi patrullülesandeid ja nende eesmärgiks on kogukonnale näidata politsei tahet, et inimesed astuksid välja … Need autod on seal, et anda nii meie LGBT+ kui teistele alaesindatud kogukondadele enesekindlust".
Tema kinnitusel on autode üle värvimise kulud "minimaalsed", kuid mõju "tohutu".
Vihakuritegude hulk, millest politseile teada antakse, on viimaste aastate jooksul kasvanud rohkem kui kaks korda. Kõige suuremad vihakuritegude käes kannatajad on ülesoolised inimesed.
Samas on politseijõud sattunud Ühendkuningriigis terava kriitika alla, et niigi rahapuuduses vaevlev korrakaitse pühendab vägivallakuritegude asemel nii palju aega süüdistustele, millest paljud põhinevad sobimatutel sotsiaalmeedia kommentaaridel.
Isegi kui kuritegu ei tuvastata, paneb politsei selle kirja "vihakuriteo intsidendina", mis võib kajastuda süüdistatud inimese kriminaalse tausta dokumentides.
Kuritegude ärahoidmisest on saanud mõtlemise järelvalve
Endine politseiohvitser ja vabaühenduse Fair Cop (õiglane politseinik) asutaja Harry Miller kurjustab: "Me ei näe noakuritegude vastaseid erivärvides politseiautosid, kuigi selliste kuritegude hulk Londonis on meeletu".
Ta selgitab oma muret:
Probleem on selles, et see hetk kui te näete vikerkaarevärvides politseiautot, saate te aru, et see on politseijõud, mis on võtnud kindla seisukoha äärmiselt vaieldaval teemal. Te ei näe enam politseinikku või politseiautot, kes ja mis on kohal kõigi, sõltumata inimeste poliitilistest vaadetest hüveks. Te ei näe erapooletuid politseijõude.
Nad on sõna otseses mõttes tõmmanud [vikerkaarevärvides] lipu masti ja värvinud oma autod poliitilistesse värvidesse. Nad värvivad oma autod vikerkaarevärvidesse, samas kui vägivallakuritegudest jõuavad kohtusse vaid seitse protsenti.
Kuritegude ärahoidmisest on saanud mõtlemise järelvalve, sest see on hõlpsam.
Ülemkonstaabli asetäitja Mark Hamiltoni, kes juhib NPCC vihakuritegude üksust, sõnul on vihakuritegude uurimine peale musta Stephen Lawrence'i väidetavalt rassismist ajendatud mõrva tähelepanu keskmes, sest politseinike kohus on inimõiguste ja võrdsuste seaduste (Human Rights and Equalities Acts) alusel ohvreid kaitsta.
Hamilton õigustab vikerkaareautosid:
Võitlus vihakuritegudega on politseitöö prioriteet. Siiski see ei vii politseijõudude tähelepanu teiste kuritegude ohvritelt kõrvale ja igaüks, kes on mõne kuriteo ohver, peaks sellest politseile teada andma.
Varane sekkumine, nagu näiteks vastamine vihakuriteoteatele, on üks kõige tõhusamatest tegevustest, millega saab vähendada kogukondade vägivallakuritegusid ja pingeid.
Eesti hetkel võimul olev Kesk- ja Reformierakonna valitsus on võtnud eesmärgiks vihakuritegude seadustamise ja "vihakõne" eest – kui selline plaan peaks korda minema – ootab tulevikus inimest kuni kolme aastane vangistus.
Toimetas Karol Kallas