Foto: Piqsels

Kuigi Inglismaal ja Walesis on koos elavate inimeste hulk ligikaudu 60 protsenti, on vaatamata samasooliste abielu seadustamisele ametlikult koos elavate täiskasvanud inimeste arv langenud alla poole.

Ühendkuningriigi viimased abi- ja kooselu andmed pani kokku Ühendkuningriigi riiklik statistikaamet (Office for National Statistics; ONS), mille sõnul on esimest korda ajaloos tekkinud olukord, kus rohkem kui pooled täiskasvanud pole kas abielus või registreerinud muud kooseluvormi, vahendab Times

Viimati avaldas ONS sellised arvud 2020. aastal ja statistikute sõnul on registreeritud ja -registreerimata koos elavate paaride arv jäänud samaks, mis on ligikaudu 60 protsenti täisealistest inimestest.

2021. aastal elas seaduslikult registreeritud kooselu 49,7 protsenti 16-aastastest ja vanematest inimestest. 2022. aasta alguses tõusis see number 54,8 protsendini ja 2023. aasta alguseks langes 49,4 protsendini.  

Abiellujate ja tsiviilpartnerlusse astujate arv on vaatamata samasooliste abielude arvu suurenemisele järjekindlalt vähenenud. Samasooliste abielu seadustati Ühendkuningriigis 2013. aastal ja esimese omasooihara paari abielu registreeriti 2014. aasta 29. märtsil. 2015. aastaks oli abiellunud umbes 26 000 samasoolisse paari kuuluvat inimest. 2022. aastaks kasvas see number 167 000-ni. Kuuskümmend protsenti omasooiharate inimeste abieludest on Ühendkuningriigis sõlmitud meeste vahel. Samas rohkem kui 99 protsenti abielus inimestest elavad jätkuvalt koos vastassoost inimesega.

Mõttekoja Marriage Foundation (Abielu Sihtasutus) teadusdirektor Harry Benson on selliste arengute pärast nukker. "Ühiskonnad on läbi ajaloo toetanud abielu, sest teati, et see on kõige tõhusam lahendus siduda mehed nende tulevaste laste emadega," selgitas ta.  

Bensoni sõnul peaks Ühendkuningriigi valitsus tõsisemalt mõtlema abielu soodustavale seadusandlusele. Ta juhtis tähelepanu, et 2021. aastal sündisid pisut enam kui pooled lapsed Ühendkuningriigis väljaspool abielu ja vabaabielus lastega paarid lähevad suurema tõenäosusega lahku.

Tema sõnul tähendab asjaolu, et üha enam lapsi sünnib väljaspool abielu, halbu uudiseid nii paaridele kui lastele. "Ligi pooled teismelistest ei ela mõlema oma loomuliku vanemaga ja enamus neist on sellises olukorras lahus elavate vanemate tõttu, kes pole kunagi olnud abielus. Abielu ei pruugi olla kõigi probleemide lahendus, kuid see kallutab šansid stabiilse perekonna kasuks." 

Tsiviilpartnerlus seadustati Ühendkuningriigis 2004. aastal eelkõige mõeldes omasooiharatele paaridele. 2019. aastal avati see võimalus erinevast soost inimestele, millest hoolimata on selline kooselu lahendus jäänud suhteliselt haruldaseks. Viimased andmed lubavad oletada, et sellise kooselu seadustamise viisi on valinud 222 000 inimest. 

Osaliselt süüdistatakse langevas abiellujate arvus Covidi pandeemiat, kuna sulgemised ja piirangud vähendasid abiellumiste arvu 61 protsendi võrra. 2020. aastal soovisid liidu sõlmida 86 000 paari. 2019. aastal oli abiellunud paaride arv 220 000. Viimane abiellumiste arv oli juba iseenesest madalaim alates 1838. aastast kui Ühendkuningriigis elas 15 miljonit inimest. Tänaseks arvatakse, et abiellujate arv on mõnevõrra taastunud.

Väiksema abiellumiste arvu suundumusele aitab lisaks kaasa, et inimesed abielluvad ja saavad lapsi üha vanemas eas. 18 protsenti Ühendkuningriigi abielus paaridest on üle 70 aasta vanad ja ainult kolm protsenti alla 30 aasta vanused.

Esmakordselt abielluva pruudi keskmine vanus on täna 33 aastat ja peigmehel 35 aastat. 1970. aastal astusid inimesed saareriigis abiellu kümme aastat noorematena.

Toimetas Karol Kallas