Foto: Piqsels

Ühendkuningriigis puhkes 1. märtsil "Covidi režiimi" skandaal, mille põhjustas avalikuks saanud valitsuse 2020. aasta 100 000 WhatsAppi sõnumit. 

Poliitikaajakirjanik Isabel Oakeshott sai oma käsutusse Ühendkuningriigi valitsuse liikmete 100 000 kiirsuhtlusrakenduse sõnumit, milles on 2,3 miljonit sõna ja mida analüüsib ning avaldab The Telegraph.

Paljastused, mille keskmes on toonane terviseminister Matt Hancock, hõlmavad muuhulgas hooldekodude surmasid, maskikandmist, koolide sulgemist, testimist ja piiranguid üldisemalt. Paljastused näitavad, et teadusel kui üldse, oli Covidi-režiimiga väga vähe pistmist.

Matt Hancock, 20.02.2023 Foto: Scanpix

Piiranguid ja muid sunde – nagu näiteks koolide sulgemine ja hooldekodude külastamise keeld – kehtestati hoolimata teadmisest, et nende kahju on ilmselt hoomamatult suurem kui võimalikud kasud. Näiteks avaldas aastatel 2019–2021 Boris Johnsoni valitsuses haridusministrina töötanud Gavin Williamson arvamust, et õpetajad otsisid Covidi ajal põhjuseid mitte tööl käia ja "nad vihkavad oma tööd". Hancocki sehkendamise tulemusena koolide sulgemised siiski jõustusid. Samuti näeb, et valitsusel ei olnud mingit teaduslikku alust kehtestada kooliõpilastele maskikandmise kohustus ja kuue kooliõpilase koosolemise piirang. Maskikohustus siiski kehtestati vältimaks vaidlemist Šotimaa endise peaministri Nicola Sturgeoniga ehk ainult poliitilistel põhjustel.  

Otsused muutusid sageli ja need ei olnud püsivad.

Hooldekodudes keelduti testimast töötajaid, kellel kahtlustati Covidit, kuna hooldekodude juhid pelgasid, et leitakse "liiga palju ilma sümptomiteta töötajaid", mis ilmselt põhjustas surmasid, mida oleks saanud ära hoida. Inglismaa statistikaameti 2021. aasta jaanuarist pärit andmed näitavad, et 7. märtsist kuni 18. septembrini moodustasid hooldekodude asukate surmad poole Ühendkuningriigi liigsurmadest. Vanemaealised ja raskete kaasnevate haigusega inimesed on Covidi suhtes eriti tundlikud.

Hancock tunnistab ühes sõnumis: "Me seilasime kaardistamata vetes ja kellelgi, sealhulgas valitsuse teadusnõunikel, polnud aimugi, mida peale peaks hakkama."

Politico ja Die Welt avaldasid 2022. aasta septembris pika uurimuse, kuidas Bill Gates ja tema äripartnerid teadsid juba 2020. aasta jaanuaris täpselt, millised peavad olema Covidi lahendused. Miljardäride juhitud vabaühendused kasutasid oma mõju ja miljardeid dollareid Maailma Terviseorganisatsiooni, teadusinstitutsioonide, maailma suurriikide valitsuste ja Euroopa Liidu mõjutamiseks. Mis oli põhjuseks, et ajal, kui kellelgi "polnud aimugi", mida Covidiga peale hakata, kuulati hea meelega lahendusi, mida pakkusid Gatesi sugused eksperdid. Selle tagajärjeks oli, et enam-vähem üle kogu maailma, sealhulgas Eestis, kehtis ühesugune Covidi režiim.

Võib eeldada, et maskide ja piirangute taga olid Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus, Wellcome Trust, Gavi ja CEPI. Viimased kaks on vaktsiinivabaühendused, mille on asutanud Gatesid koos oma äripartneritega.

Eestikeelset Politico lugu saab lugeda siit ja lühiülevaadet siit.  

Paljastusi avaldab The Telegraph jooksvalt lisaks.

Toimetas Karol Kallas