Homoaktivistid Ukraina parlamendi ees 10. novembril 2015. Foto: Gleb Garanich, Reuters/Scanpix

Ukraina ülemraadas võeti 12. novembril kolmandal katsel ja kuuendas hääletusvoorus vastu Euroopa Liidu nõutud töökoodeksi parandused, millega keelustatakse töökohal seksuaalse orientatsiooni, soolise identiteedi, usulise või poliitilise veendumuse jne põhjal diskrimineerimine.

Seadus sai lõpuks 234 saadiku toetuse ning selle jõustamine oli üheks viisavabaduse kehtestamise tingimuseks Euroopa Liidu ja Ukraina vahel. Euronõuetega täiendatud Ukraina töökoodeks pärineb veel nõukogude ajast.

Seaduseelnõu vastuvõtmiseks kulus kuus hääletusvooru ning vaja oli vähemalt 226 poolthäält. Viimasel ebaedukal katsel tõusis poolthääle andnud saadikute arv juba 219-ni. "Armsad saadikud, meid lahutab viisavabast režiimist veel seitse häält," teatas parlamendi spiiker Volodõmõr Groisman enne vaheaja välja kuulutamist.

Groisman veenis saadikuid, et töökoodeksi muutmine ja diskrimineerimise keelustamine seksuaalse orientatsiooni põhjal ei tähenda nn homoõiguste ulatuslikumat läbisurumist Ukrainas, kuigi ühiskonna nurgakiviks on üksikisiku õigused. "Hoidku Jumal meie riiki homoabielude eest," ütles spiiker.

Kõnealune eelnõu lükati Ukraina ülemraadas sel kuul tagasi koguni kahel korral – esimest korda 5. novembril, kui selle poolt hääletas kõigest 117 saadikut, ja teisel korral 10. novembril, kui eelnõule õnnestus saada 207 saadiku toetus.

"Ukraina rebib end lahti nõukogude mineviku diskrimineerimisahelatest. Pereväärtused on aga kõikumatud," säutsus Ukraina president Petro Porošenko Twitteris.

Loe lähemalt siit.