Volodõmõr Zelenskõi ja Oleksandr Sõrskõi Kupjanski eesliinil, 30.11.2023 Foto: Scanpix

Kesk-Venemaal sündinud Ukraina relvajõudude uue ülemjuhataja Oleksandr Sõrskõi vägede juhtimist iseloomustab väidetavalt "karmikäeline nõukogude stiil".

Ukraina ühiskonnas levib väidetavalt kartus, et Sõrskõi, kes on sõdurite seas pälvinud hüüdnime "Lihunik", agressiivne sõjataktika toob Ukraina poolele kaasa veelgi suuremad kaotused kui seni, vahendab Politico

President Volodõmõr Zelenskõi väidab, et Ukraina poolel on hukkunud 31 000 sõdurit. Enamus analüütikuid leiab, et see on number on märkimisväärselt suurem. Ameerika Ühendriigid hindavad, et ainuüksi 2023. aasta suvise vastupealetungi käigus kaotas Ukraina 70 000 meest, millele lisanduvad raskelt haavatud ja psühholoogiliselt tõsiselt kannatada saanud sõdurid. Samuti on väga suur teadmata kadunud sõdurite arv.

Politicole antud intervjuus nentis anonüümseks jääda sooviv sõdur, et 58-aastane Sõrskõi "tapab nad kõik ära".

Ukraina sõdurite sõnul on uus vägede ülemjuhataja valmis oma eesmärkide saavtamise nimel saatma sõdurid surmasuhu.

Üks väidetavalt endine Ukraina sõjaväe ohvitser kirjutab sotsiaalmeedias "Sõrskõi juhtimine on pankrotis, tema enda või tema nimel antud käsud laastavad sõdurite moraali ja tema käitumine hävitab usaldust vägede ülemjuhatuse vastu. Tema lakkamatu tahe saavutada taktikalisi võite hävitab Ukraina väärtuslikku inimvara ja tulemuseks on ainult kas mõne metsaviiru või pisikese küla vallutamine. Suuremaid tegevuseesmärke silmas ei peeta." 

Sellise "jõulise, nõukogude laadis" vägede juhtimisega vastandub Sõrskõi eelmisele vägede ülemjuhatajale Valeri Zalužnõile, kes väidetavalt seadis esikohale sõdurite turvalisuse. Zalužnõi sattus ebasoosingusse, kuna tunnistas avalikult, et sõda on jõudnud patiseisu, mida mitmed analüütikud tõlgendasid üleskutsena rahuläbirääkimistele. See oli teravas vastuolus Zelenskõi eesmärgiga võita tagasi kõik kaotatud territooriumid.

Sõrskõi määrati ametisse ajal kui Ukrainas on käimas suuremahuline värbamine. Ukraina on kaotanud suure osa oma elanikkonnast, seda nii sõja kui väljarände tõttu. Mehed, kes tahavad sõdida, on ammu sõjas ja need, kes pole sõjaväkke asunud, on üha rohkem sõtta minemise vastu.

Sõrskõi pälvis lihuniku kuulsuse, kui proovis Bahmuti linna iga hinnaga hoida Ukraina käes, mis tõi Ukrainlastele kaasa suured kaotused. Ameerika Ühendriikide luure soovitas mitu kuud enne linna langemist see maha jätta, kuid Sõrskõi saatis sinna uusi vägesid peale. Samamoodi arvas Zelenskõi, et Bahmutit peab iga hinnaga hoidma.

Ukraina kaotas Bahmutis suure hulga korralikult välja õpetatud sõdureid, samas kui Venemaa saatis nende vastu endised vangid, kes sooritasid linnale "inimlainete" tüüpi rünnakuid.

Samas Sõrskõi teeneks loetakse Venemaa rünnaku alguses 2022. aastal Kiievi kaitsmist ja kiirkorras Harkivi linna tagasivallutamist

Toimetas Karol Kallas