Ungari välisminister Péter Szijjártó. Foto: Scanpix

„Jumal andestab teile, kuid ukrainlased mitte," seisab ukrainakeelses e-kirjas, milles ähvardatakse tappa Ungari välisminister Péter Szijjártó, kui too peaks tõstma oma jalga Ukrainasse.

Szijjártól on kavas 29. jaanuaril Taga-Karpaatias Ungvári (=Užgorodi) linnas kohtuda Ukraina välisminister Dmitri Kulebaga. 23. jaanuaril teatas aga Ungari ajakirjandus, et Ungari esindustele Ukrainas oli saabunud ukrainakeelne e-kiri, milles ähvardati Szijjártó tappa, kui ta peaks astuma Ukraina pinnale.

„Ungarlased, vihkame te valitsust, kes teeb endiselt kõik endastoleneva, et me selle sõja kaotaks," osundas seda kirja Ungari internetiväljaanne „Mandiner".

Kiri jätkus nõnda: „Kas arvate, et te minister tuleb pärast Ukraina-vastaseid rünnakuid lihtsalt niisama meile külla? Meie nii ei arva. 29. jaanuaril arvestage seega plahvatusohtliku tervitusega. Soomusrong teile kaitset ei paku. Soovitame teil esitada matusebüroole tellimus Szijjártóle sobivat mõõtu kirstu valmistamiseks. Jumal andestab, kuid ukrainlased mitte." 

Ungari internetiväljaande „Index" andmetel oli mõlema välisministri kohtumine lõplikult otsustatud 19. jaanuaril, pärast seda, kui Szijjártó oli telefonitsi arutanud Ukraina presidendi kantseleid juhtiva Andrei Jermakiga põhjalikult Ungari–Ukraina suhete olulisemaid küsimusi ning kooskõlastanud Ungvári-kohtumiseks valmistumise asjaolusid. Lisaks Ukraina ungarlaste olukorrale tuleb kohtumisel jutuks muudki olulist.

Ungari välisministeeriumi kantsler Tamás Menczer teatas pärast tapmisähvarduse-uudist oma „Facebooki"-konto kaudu kohe, et Ungaril pole mõtteski sellele ähvardusele alluda.

„Péter Szijjártód ei panne tapmisähvarduski loobuma ungarlaste huvide esindamisest. Näeme, tunneme, et surve üha tugevneb. 

Poola peaminister ründab vastutustundetult Ungari rahupooldavat seisukohta, välisminister Péter Szijjártó saab aga tapmisähvarduse. 

Kes arvavad, et Ungari välisminister on pelglik, need ei tunne Péter Szijjártód. Kes arvavad, et saavad ähvardamise, survestamise abil meid murda, neil pole ungarlastest õrna aimugi, nad ei tunne meid.

Tahame endiselt viivitamatut, tingimusteta vaherahu, rahuläbirääkimisi ning rahu! Lahinguväljal lahendust ei ole, seal on ainult surnud. Rahuks on vaja vaherahu ja läbirääkimisi. Meil on õigus esindada seda seisukohta.

Survestamine, ähvardamine muudab meid vaid tugevamaks," kirjutas Menczer oma „Facebooki"-postituses.

Ukrainlased on ungarlasi tappa ähvardanud varemgi, vahel oma ähvardused teokski teinud. Tuntuim juhtum lähiminevikust pärineb 15. detsembrist, kui Ukraina valitsuserakonna „Rahva teener" vallavolinik Sergei Batrin viskas Taga-Karpaatias Kerecke valla volikogu istungisaali kolm granaati, mis kõik ka plahvatasid.

Mitu saalisolijat sai rängalt vigastada; Batrin ise hukkus sündmuskohal. Olulise osa selle valla elanikest moodustavadki aga just ungarlased.

Toimetas Tõnu Kalvet