Kerecke (=Keretski) valla volikogu nõupidamisruum peale rünnakut. Foto: Nemzeti Rendőrség

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi koduerakonda „Rahva teener" kuuluv omavalitsuspoliitik korraldas 15. detsembril Taga-Karpaatia oblastis inimohvritega granaadirünnaku, teatas BBC.

Kerecke (=Keretski) valla volikogu liige Sergei Batrin sisenes reede ennelõunal volikogu nõupidamisruumi ja viskas sinna üksteise järel kolm granaati, mis kõik plahvatasid. Selle jäädvustanud videol on näha, kuidas vallavolikogu istungile saabunud Batrin seisatub korraks uksel, kõhkleb veidi, kuid võtab siis hõlma alt granaadid välja ning viskab vallavolinike laudade alla.

Ukraina ungarikeelse internetiväljaande „Kárpátinfo" teatel sai plahvatuses viga 26 inimest, neist kuus raskelt. Batrin ise hukkus sündmuspaigal.

Juhtumit asus uurima nii Ukraina politsei kui ka julgeolekuteenistus. Politsei hinnangul rikkus Batrin oma teoga karistusseadustiku 263. paragrahvi 1. punkti (relvade, laskemoona ja lõhkeaine ebaseaduslikust käitlemisest), julgeolekuteenistus aga uurib, kas Batrin rikkus ka karistusseadustiku 258. paragrahvi 1. osa (terroritegudest), lisas „Kárpátinfo".

Taga-Karpaatia sõjalise administratsiooni juht Viktor Mikita teatas oma ametlikul ühismeediakontol, et selle juhtumi mõjul kutsuti edasilükkamatute operatiivotsuste tegemiseks kokku oblasti kaitsenõukogu erakorraline nõupidamine, teatas sama teemat käsitlenud Ungari internetiväljaanne „Kuruc".

Ukraina internetiväljaande „Mukachevo" ajakirjanikud sõitsid pärast plahvatust kohe Kereckesse, et kohalikelt elanikelt Batrini tausta kohta uurida. Kohalikelt saadi teada, et 54-aastane Batrin oli olnud opositsiooniaktivist, kel alailma midagi valla võimuliidule ette heita. Ta oli kritiseerinud vallavõime teravalt ka ühismeedias. Varemalt oli Batrin tegelenud reisijateveoga, kuid siis sellest loobunud. 

„Mukachevo" teatel kuulus Batrin vallavolikogus seaduslikkuse ja korrakaitse komisjoni, samuti saadikueetika-komisjoni.

Kõnealuse plahvatuse korraldas Batrin just siis, kui vallavolikogu arutas parajasti 2024. aasta vallaeelarvet. 

Batrini koduerakond „Rahva teener" registreeriti 31. märtsil 2018. Tema nimekirjas kandideeris ja ka sai 2019. aastal Ukraina presidendiks Volodõmõr Zelenskõi. Alates 10. novembrist 2019 on erakonna esimeheks Aleksander Kornejenko, teatas Ungari internetiväljaanne „Index". 

Kerecke küla asub Taga-Karpaatia lääneosas, Ukraina–Ungari piirile võrdlemisi lähedal; seal elab u. 4000 inimest, s.h. arvukalt ungarlasi.

Ukraina keskvõimu meelsed on Taga-Karpaatia põliselanike (ungarlaste ja russiinide) vastu vägivalda kasutanud varemgi, sealhulgas ka plahvatuste ja süütamiste kujul. Sellest on tehtud ka dokumentaalfilme ja telesaateid.

Toimetas Tõnu Kalvet