Jaanipäeva eel Budapestis toimunud kohtumisel peaministrite Jüri Ratase ja Viktor Orbáni vahel rõhutas viimane, et Ungaril on alati olnud Eestiga suurepärased ja lähedased suhted.

Orbán tutvustas Ratast ajakirjanikele kui Ungari sõpra ning ütles, et tunnetab Eestit kui Ungari naabrit – kuigi geograafiliselt seda ei olda.

Kommenteerides ühiselt läbi arutatud eesmärke, mis Eesti endale juulis käivituva eesistumise ajaks on võtnud, soovis Orbán lisada sinna lisaks Euroopa Liidu ühtsuse taotlemisele ka konkurentsivõime parandamise.

Oluline on Orbáni hinnangul leida Brexitist midagi positiivset mõlemale poolele ning ta on palunud Rataselt selles vallas ka abi.

Ratase ilmseks heameeleks tunnustas Orbán Eestit kui "Euroopa Liidu digikangelast" ning valdkonna eesrindlaseks juba aastakümneid.

Orbán ja Ratas on ühel meelel selles, kuivõrd oluline on idapartnerlus ning "võttes arvesse Eesti asukohta on see täielikult arusaavad," selgitas Ungari liider.

Ning sellega seonduvalt on Ungari heameelega valmis arutama Eestiga võimalusi kaitse tugevdamise küsimusi.

Migratsioonivaldkonna kohta mainis Orbán Ratasele, et Ungari on rõõmuga valmis liituma Saksa ja Itaalia initsiatiiviga lahendada probleemid ja peatada sisseränne juba väljaspool Euroopa Liidu territooriumi.

Omalt poolt rõhutas ka Ratas eriliselt elu "digiaspekte" ja andmete vaba liikumise edenemist eestlaste e-eestvedamisel.

Ta toonitas, et loodetavasti ei leia Eesti eesistumise tulemusel enam aset väljumisi ehk "exiteid".

Ja ta tunnistas samuti, et ametivennaga tulid jutuks nii idapartnerlus kui migratsioon.

Ning ta "mõistab, et eesistujana tuleb kuulata ka teiste liikmesriikide arvamusi."