Iisraeli parlament võttis 28. oktoobril vastu seadused, millega katkestati ametlikud suhted ÜRO araablaste abiorganisatsiooniga (UNRWA) ning keelustati selle tegevus riigis.
ÜRO Iisraeli araablaste abiorganisatsiooni (UNRWA) keelustamise ja suhete katkestamise seadused võeti vastu valdava häälteenamusega. Esimene neist kogus 92 poolt ja kümme vastuhäält, teine vastavalt 87–9, vahendab Epoch Times.
Mõlemad seadused jõustuvad 90 päeva pärast, mis tähendab, et Iisraeli ametnikud ei tohi UNRWA töötajatega enam suhelda ja viimased kaotavad Iisraelis diplomaatilise puutumatuse.
Iisraeli presidendi Benjamin Netanyahu sõnul teeb UNRWA Gaza piirkonnas koostööd Hamasi terroristidega ja see on terroristidest "üdini läbi imbunud".
2023. aasta seitsmendal oktoobril Hamasi korraldatud juutide massimõrvas osales vähemalt 12 UNRWA töötajat.
ÜRO esimehe Antonio Guterresi sõnul on Iisrael vastavalt rahvusvahelisele õigusele kohustatud tagama ligipääsu Iisraeli araablasi aidata soovivatele abiorganisatsioonidele ja kui UNRWA ei saa oma tegevust jätkata, oleks sellel "katastroofilised" tagajärjed.
Hulk maailma riike mõistsid Iisraeli otsused hukka.
UNRWA vastutab – või vastutas enne möödunud aasta terrorirünnakuid – Gazas araablaste hariduse, tervishoiu ja nende prügi koristamise eest. Iisraeli sõnul on UNRWA lootusetult terroristide kontrolli all ja nimetatud ülesandeid peab Hamasi-järgses Gazas täitma kohalik omavalitsus.
Suurimad UNRWA toetajad on Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Euroopa Liit.
Iisraeli UNRWA keelustamist nimetatakse "Iisraeli rünnakuks rahvusvahelise maailmakorra vastu" ja vaatlejate sõnul ei pruugi olla sugugi kindel, et Iisraelil õnnestub UNRWA riigist välja tõsta.
Teiselt poolt spekuleeritakse, et UNRWA keelustamise tõttu võidakse peatada Iisraeli tegevus ÜRO-s.
Toimetas Karol Kallas