Ukraina Karpaatide mäestik Foto: Pixabay

11. juunil Berliinis toimunud Ukraina taastamise kõnekoosolekul asutasid Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni kaks allüksust ja OECD Ukraina rohelise taastamise tegevusplatvormi.

Platvormi asutajaks on täpsemalt ÜRO keskkonnaprogramm (UNEP), ÜRO Euroopa majanduskomisjon (UNECE) ja Majanduskoostöö ning Arengu Organisatsioon (OECD). Ühisalgatuse põhjustasid läbirääkimised Ukraina valitsusega ja see teenib Ukraina keskkonna tungivaid huvisid, vahendab UNEP-i pressiteenistus.

Ukraina rohelise taastamise tegevusplatvorm kujutab endast Ukraina ja selle rahvusvaheliste partnerite jututuba, kus mõeldakse välja, mida Ukraina roheline taastamine tähendab. Ukraina rohelise taastamise väljamõtlemise juures arvestatakse asjaoluga, et Ukraina on Euroopa Liidu kandidaatriik. Nähakse vaeva selle nimel, et nii Ukraina seadusandlus kui poliitikad, selle kogu valitsus ja kõik institutsioonid ning nende tegevused oleksid pühendatud Ukraina sõjajärgsele rohestamisele ja ülesehitamisele. Ukraina ülesehituse rahastamine seotakse rohelise taastamise strateegiaga. 

"Sõda on sõna otseses mõttes mürgine, see puudutab keskkonda ja sellest sõltuvalt õhku, mida inimesed hingavad, vee- ning toidusüsteeme. Kõnealuse platvormi eesmärgiks on Ukraina inimeste toetamine riigi taastamisel, nende toetamine teel rohelisse ja märksa jätkusuutlikumasse tulevikku," lubas UNEP-i ökosüsteemide osakonna asedirektor Bruno Pozzi.

Kiievisse asutatakse Ukraina rohelise taastamise tegevusplatvormi toetusüksus, mis hakkab tegevusi välja mõtlema.

Platvormi kõik tegevused toetuvad teadusele.

Toimetas Karol Kallas