Major Rachel Jones Foto: US Army/Sarah Patterson

Ameerika Ühendriikide armee meediakanal avaldas juuni lõpus pikema loo, kuidas enesetapjaliku depressiooni käes vaevleva sõduri päästis "autentselt" elama hakkamine ehk nn soomuutmine.

"Sooväänamise teel naiseks hakkamine päästis major Rachel Jonesi elu," kirjutab Ameerika Ühendriikide armee meediaportaal army.mil.

Major Jones teenib US armee toetuse väejuhatuse küberdivisjoni G6 osakonna (teabehaldus) juhatajana (The U.S. Army Sustainment Command Cyber Division chief, G6). Ta kannatas kogu oma elu enesetapumõteteni viiva depressiooni käes. Täna ta elab oma naissoost tõde ja ei kannata enam enesetapumõtetega depressiooni käes.

Enesega leppimiseni viiv tee ei olnud Jonesi jaoks kerge. Enne, kui ta eraviisiliselt psühholoogile oma muredest rääkis, elas ta iga päev raskes depressioonis ja soovis ennast ära tappa.

"Kui ma kasvasin 80ndatel ja 90ndatel üles, siis toona sai kuulda väga palju tähestikurahva vastast kõnepruuki. Ma arvan, et paljud inimesed sedasi ei tahtnud teha, kuid seda ma oma kasvamise ajal korduvalt kuulsin. Ma kuulsin seda nii palju, kuniks ma arvasin, et minu sooväänajaks olemine tähendab minu olemuselt kuri olemist. Enda kogu aeg varjamine oli nii halb, et ma kasvasin üles depressioonis ja enesetapumõtetega ning seda maani, et mul oli alati kavas enda elule ots peale teha," rääkis Jones.  

Ta lisas, et isegi missioonidel oli kõige suuremaks ohuks tema turvalisusele tema ise. 

Armeeportaal lisab, et tähestikurahvast sõdureid ja veterane, kes peavad oma tegelikku olemust varjama, ähvardab depressioon, traumajärgne stressihäire ning enesetapumõtted kaks korda enam.

Pikemalt saab US Army tähestikurhavast sõdurite murede kohta lugeda osutatud allikast.

US Army teatab artiklis samuti, et uhkuse kuud juunit on nende poolt tähistatud alates 2012. aastast. Toona elas Valges Majas Barack Obama.  

G6 osakond on teisiti sõnastades stratkom ja see korraldab infooperatsioone ning teabehaldust üle maailma.

Toimetas Karol Kallas