Demokraadid üritavad teha "soojätkamisega seotud tervishoiust" 2024. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste keskse teema.
Hetkel veel demokraatide presidendikandidaadiks olev Joe Biden ja asepresident Kamala Harris alustavad üleriigilist ringkäiku, milles üritavad veenda nii demokraate kui teisi võimalikke toetajaid, et 2024. aastal on Ameerika Ühendriikides kõige valdavam mure ema kõhus olevate laste elude kustutamine, vahendab Times.
Harris käis esmaspäeval Wisconsini osariigis, kus rääkis soojätkamisega seotud tervishoiust (reproductive healthcare) – mis on demokraatide uuskeelne väljend sündimata laste tapmise kohta – ja juhtis tähelepanu, kuidas vabariiklased tahavad naistele sellise "tervishoiu" ja vabaduse ära keelata.
Teisipäeval kohtub ta koos Bideniga inimestega Virginia osariigis, kus demokraadid saavutasid hiljuti kontrolli seadusandlikus kogus ja kavatsevad sündimata laste tapmise kirjutada osariigi põhiseadusesse.
Ameerika Ühendriikide Ülemkohus tühistas 18 kuud tagasi Roe v Wade'i kohtuotsuse, millega anti õigus otsustada, kas sündimata laste tapmine on lubatud või mitte, tagasi osariikidele.
Mida arvavad valijad sündimata laste tapmisest
Alates osutatud kohtuotsusest on sündimata laste tapmine ära keelatud 14 osariigis ja üldjoontes paistab, et valijaid see oluliselt ei häiri. Teisalt osariikides, kus sündimata laste tapmise küsimus on pandud rahvahääletusele, on valik alati langenud "naiste valikuõiguste" ehk lastetapu poole.
Demokraadid on sellisest asjade käigust omakorda teinud järelduse, et emakõhus laste elude kustutamine on teema, mis võib neile 2024. aastal presidendivalimistel võidu tuua. Kui tänane demokraatide valitsus on massisisserände ja majanduse osas valijate põlualune, siis naiste õigus tappa sündimata lapsi on väidetavalt teema, millega saab kaasata nõndanimetatud "hulpivaid valijaid" ja mida sel põhjusel nähakse "kullatolmuna".
Bostoni Ülikooli sotsiaalteaduste aseprofessor Thomas Whalen leiab: "See [sündimata laste tapmine] on kõige tõhusam tundeelamuslik teema, mis kajab vastu üle parteipiiride. Naisvalijate jaoks on see teema, mis valitseb kõiki teisi ja paneb nad muutma oma parteieelistusi."
Väidetavalt näitavad küsitlused läbivalt, et suurem osa ameeriklastest toetab võimalust sündimata lapsed soovi korral ära tappa. Eelmisel aastal läbi viidud AP-NORC küsitlus näitas lisaks, et ainult üks kümnest vastanust toetas sündimata laste tapmise täielikku keelustamist. Demokraatide ja neile kaasa elava korporatiivse ajakirjanduse sõnul paneb selline üldsuse seisukoht vabariiklaste presidendikandidaadi(d) tegema raskeid valikuid oma äärmuslikult konservatiivsete põhivalijate ja laiema üldsuse väärtuste vahel. Demokraatlik Partei üritab seda täiel määral ära kasutada.
Kamala Harris juhib rünnakut
Demokraadid näitavad vähemalt praegu välja, et läbi ajaloo üks ebasümpaatsemaid ja saamatumaid asepresidente on õige inimene vedama sündimata laste tapmise teemat ja seniilse Bideni presidendiks tagasivalimist. Tõelises "1984" vaimus on käimasolevale lastetapukampaaniale pandud nimeks "soojätkamisega seotud tervishoiu vabaduste ringkäik". Väidetavalt populaarse teemaga üritatakse remontida ka Harrise enda mainet, millega asepresident "taastab emotsionaalse sideme valijatega".
Whaleni sõnul "seab Harris ennast eesliinile ja võttes arvesse, et sündimata laste tapmine on niivõrd tähtis teema, üritab ta sellest võtta kõik, mis võimalik".
Eeloleva kahe kuu jooksul kavatseb Harris külastada osariike, kus valitseb sündimata laste tapmise "vabadus" ja osariike, kus sellised mõrvad on ära keelatud.
Analüütikud on läbivalt ühel meelel, et Bideni ja Harrisega presidendivalimistele vastu minek tähendab demokraatide jaoks "enesetappu". Võimalike kandidaatidena kandidaatidena on nimetatud nii Barack Obama abikaasat Michelle Obamat kui California kuberneri Gavin Newsomit.
Toimetas Karol Kallas