Demokraatide üks presidendikandidaatidest Marianne Williamson avaldas hiljuti täiustada lisada USA riigiaparatuuri Rahuministeeriumiga. Plaan kõlab kahtlaselt tuttavalt. Nimelt oli samanimeline asutus Armastusministeeriumi kõrval George Orwelli düstoopias “1984” Okeaania üks tähtsamaid ministeeriume. Foto: Scanpix

Möödunud esmaspäeval avalikustas USA demokraatide üks presidendikandidaatidest Marianne Williamson plaani luua Rahuministeerium.

Ameerika ühendriikides on käimas demokraatide presidendikandidaatide sõelumine ja kui suurem osa kümnekonnast kandidaadist esindab äärmusvasakpoolseid vaateid, siis on nende sekka sattunud New Age liikumise guru Marianne Williamson.

Williamsoni Rahuministeeriumi (Department of Peace) eesmärgiks oleks rahu ehitamine, lõpu tegemine vägivallale kogu maailmas ja aastakümnete pikkuste USA sõjaliste konfliktide ning massitulistamiste lõpetamine.

"Ma usun, et viis, kuidas meie riik käsitleb julgeolekuküsimusi, on ajast ja arust," kirjutab Williamson oma ettepanekus. "Meie sõjavägi on maailma parim, kuid välisvaenlastest lahti saamiseks ei saa me enam jõule toetuda."

"Maailm on sellisteks lahendusteks jäänud liiga väikeseks. Me kurname oma sõjaväge, et see teeks midagi palju tähtsamate asjade arvelt ja selliste valikute tulemusena me oleme vähem tõhusad ja meie turvalisus kannatab," lisas presidendikandidaat.

Uue ministeeriumi peamised ülesanded oleksid demokraatlike põhimõtete ja õigusriigi edendamine, inimõiguste laiendamine, sõjaliste konfliktide vältimine, relvavägivallale lõpu tegemine, valge suprematismiga võitlemine ja konfliktides rahumeelsete lahenduste otsimine.

Uus ministeerium hakkaks tegema tihedat koostööd osariikide valitsustega ja esimeses järjekorras pöörataks tähelepanu relvastatud vägivalla lõpetamisele, vangide rehabiliteerimisele, uuritaks mil viisil varustatus toiduga mõjutab käitumist ja erilist tähelepanu pöörataks noorsookuritegevuse lõpetamisele. Välismaal soovib Williamson aidata valitsusi sõjaliste konfliktide lõpetamise juures, andmata sealjuures sõjalist abi, vaid pakkudes ja koordineerides humanitaartoetuseid.

Uue ministeeriumi minister saaks Rahvusliku Julgeolekunõukogu liikmeks ja tal oleks volitused teha koostööd teiste ministeeriumite ja riigiasutustega nagu Põllumajandusministeerium, Kaitseministeerium, Haridusministeerium, Justiitsministeerium, Siseministeerium ja uue loodava Laste ning alaealiste ministeeriumiga.

Rahuministeeriumi haldusalas kavatsetakse luua Rahuakadeemia, mis hakkaks pakkuma nelja aastast rahuharidust. Akadeemia struktuuris võetaks eeskujuks sõjaväe õppeasutused ja selle lõpetajad peaksid viis aastat töötama avalikus teenistuses valdkondades, mis puudutavad kodu- ja välismaiste konfliktide lahendamist.

Uut ministeeriumit rahastataks erinevatest föderaalsetest allikatest.

"Kui Rahuministeerium osutub oma töös edukaks, siis saavutatud "rahukasum" (peace dividend), mis kajastub siseriiklikult ja rahvusvaheliselt kahanevas vajaduses vägivallavahendite järele, lubaks ministeeriumi tegevust laiendada," selgitas Williamson.

Rahuministeerium elik Minipax – tegelikkuses sõjaministeerium – on George Orwelli raamatus "1984" Okeaania üks tähtsamaid ministeeriume.

Marianne Williamson on lubanud võita president Trumpi valimistel "armastuse jõu" toel.

Toimetas Karol Kallas