Evanstoni Joseph E Hilli nimeline kool. Foto: district65.net

Ameerika Ühendriikide Illinoisi osariigi Evanstoni linna 65. koolipiirkond, mis asub Evanstoni linnas, teatas 22. juulil, et õpilased saavad koolis käima hakata alates 29. septembrist. Samas õpilaste arvu piiratakse ja esimeses järjekorras lastakse kooli vaesed, musta ning pruuni värvi õpilased.

Cooki maakonna Evanstoni linn kuulub linnastusse, mille keskuseks on Chicago ja see asub Michigani järve läänekaldal.

22. juulil teatas Illinoisi osariigi 65. koolipiirkond, et kavatseb lastele koolid avada 29. septembril eeldades, et olukord COVID-19 levikuga pole selleks ajaks hullemaks läinud. Koolipiirkond üllitas ka ohutusmeetmete reeglistiku "Hariduse ümberkujundamine: juhised 2020–2021 kooliaastaks," vahendab Sara Carter Show.

Reeglistikus sätestatakse, et õpilaste arvu, keda koolimajja lubatakse, piiratakse märkimisväärselt.

Õpilaste arv hariduspiirkonna koolides saab olema järgmine: JEH-i koolis 172; Chute'is 466, Dawesis 354, Dewey'is 359, Havenis 556, King Artsis 388, Kingsley'is  275, Lincolnis 486, Lincolnwoodis 291, Nicholsis 418, Oaktonis 335, Orringtonis 303, Parkis 181, Bessie Rhodesis 343, Walkeris 276, Washingtonis 416 ja Willardi nimelises koolis 297 õpilast.

Tavaliselt on õpilaste arv mainitud koolides palju suurem.

Õpilaste arv sõltub ka sellest, kui palju õpetajaid on valmis COVID-19 pandeemia ajal füüsiliselt tunde andma. Paljud õpetajad võivad oma isiklikke riske (vanus, ülekaal, perekond jne) hinnates füüsilisest tundide andmisest keelduda. Hetkel paistab, et koolipiirkond lubab õpetajatel ka nii teha ja ei sunni kedagi koolimajas õpetama.

Koolipiirkonna neegrist asesuperintendent Latarsha Green selgitas ajakirjanikele, et juhul kui kooli tagasi pöörduda soovib rohkem lapsi kui selleks on kohti ette nähtud, siis seatakse õpilased tähtsuse järjekorda.

Esimesena lastakse hariduse ligi õpilased, kes saavad tasuta või osaliselt kompenseeritud koolitoitu (majanduslikult kehval järjel vanemate lapsed); mustad ja pruunid õpilased; õpilased, kelle hinnetelehel on "I-d" (incomplete; puudulik) või kes on ained omandanud vähema kui 50 protsendi mahus; tärkavad kakskeelsed (emerging bilinguals, uuskeelne väljend immigrantide laste kohta, kes ei oska inglise keelt) ja arengupuudega lapsed. Lisaks on haridusele ligipääsu soodustavate asjaoludena veel välja toodud oma vanusele vastava lugemis- ja/või arvutamisoskuse puudumine ning kroonilised haigused.

Kummalisele õpilaste valikule lisaks nõuab Evanstonist Illinoisi kongressi valitud mustanahaline demokraat LaShawn K Ford, et koolidest peaks ära kaotama ühiskonnas rassismi ja valget ülemvõimlust juurutava ajaloo õpetamise.

Toimetas Karol Kallas